22.09.2017 11:35

Umělecké ceny Plzně dostala baletka, jazzman, loutkář či dirigent

Laureáty Umělecké ceny města Plzně za rok 2016 se dnes stali baletní sólistka Divadla J. K. Tyla Jarmila Hruškociová (dříve Dycková), šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner, režisér, dramaturg a plzeňský loutkář Pavel Vašíček, propagátor jazzu v Plzni Ivan Slabý a Západočeská galerie v Plzni.

Ocenění náleží umělcům za významnou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně a přispěly k posílení dobrého jména města. Laureáty v pěti kategoriích navrhuje odborná porota z nominací zaslaných veřejností, schvaluje je rada a zastupitelstvo města. Ceny městu uděluje od roku 2013.

Letošní sedmdesátník, režisér, dramaturg a významná osobnost plzeňského i českého loutkářství Pavel Vašíček obdržel cenu za celoživotní dílo. Je spojeno zejména s Divadlem Alfa. Vašíček spolupracoval jako režisér a dramaturg na desítkách inscenací, je autorem původních dramatizací a divadelních adaptací a spoluautorem několika publikací. Cenu pro mecenáše kultury udělilo město Ivanu Slabému za investování nemalého úsilí, času, nápadů i vlastních peněz do propagace jazzu. Díky jeho pětadvacetileté aktivitě se na jazzových festivalech v Plzni objevily světové jazzové hvězdy. Na organizaci akcí pracuje Slabý téměř sám, jedná s kapelami, shání sponzory, a pokud to situace vyžaduje, investuje vlastní peníze.

Sólistka baletu Jarmila Hruškociová, která tančí v divadle desátou sezonu, dostala cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let. Přesvědčila například titulními rolemi Carmen, Múzy či dvojrolí Odetty a Odilie. Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let získal Tomáš Brauner za uměleckou činnost a nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater. Za významnou kulturní událost roku město ocenilo Západočeskou galerii v Plzni za výstavu Zmizelá Plzeň, jež připomínala stavby i celé části města, které zanikly nebo doznaly podstatných změn.

Nominace na nositele ceny za rok 2017 mohou lidé zasílat od ledna do března 2018.

 

Autor článku: ČTK: lap, dr