26.05.2017 11:16

Umělecké ceny Plzně dostane baletka, jazzman, loutkář či dirigent

Baletní sólistka Divadla J. K. Tyla Jarmila Dycková, šéfdirigent Plzeňské filharmonie Tomáš Brauner, režisér, dramaturg a významný plzeňský loutkář Pavel Vašíček, propagátor jazzu v Plzni Ivan Slabý a Západočeská galerie v Plzni dostanou Uměleckou cenu města Plzně za rok 2016. Rozhodli o tom ve čtvrtek zastupitelé. Ocenění budou laureátům předána 20. září v Měšťanské besedě v Plzni, řekl dnes novinářům primátorův náměstek Petr Náhlík (KDU-ČSL).

„Tak, jako město uděluje Cenu 1. června, čestná občanství, pamětní medaile a další ocenění, od roku 2013 uděluje také uměleckou cenu," připomněl Náhlík. Ocenění náleží umělcům za významnou činnost, dílo či kulturní počin, které v předešlém roce významně obohatily kulturní dění a rozvoj Plzně a přispěly k posílení dobrého jména města. Laureáty v pěti kategoriích navrhuje odborná porota z nominací zaslaných veřejností, schvaluje je rada a zastupitelstvo města.

Cenu za celoživotní dílo obdrží letoší sedmdesátník, režisér, dramaturg a významná osobnost plzeňského i českého loutkářství Pavel Vašíček. Je držitelem mnoha cen, spoluautorem několika publikací a stále spolupracuje s Divadlem Alfa v Plzni.
Cenu pro mecenáše kultury připadne Ivanu Slabému za investování úsilí, času, nápadů i vlastních peněz do propagace jazzu. Díky jeho pětadvacetileté aktivitě se na jazzových festivalech v Plzni objevily světové jazzové hvězdy. Na organizaci akcí pracuje Slabý prakticky sám, jedná s kapelami, shání sponzory, a pokud to situace vyžaduje, investuje vlastní peníze.

Sólistka baletu Jarmila Dycková, která tančí v divadle desátou sezonu, dostane cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce do 30 let. Komisi přesvědčila například titulními rolemi Carmen, Múzy či dvojrolí Odetty a Odilie. Cenu za mimořádný umělecký počin pro umělce nad 30 let získá Tomáš Brauner za uměleckou činnost a nastudování Dvořákova oratoria Stabat Mater. Za významnou kulturní událost roku město ocení Západočeskou galerii v Plzni za výstavu Zmizelá Plzeň. Na historických obrazech, fotografiích, modelech a dokumentech připomínala stavby i celé části města, které zanikly nebo doznaly podstatných změn.

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, dr