21.02.2018 10:23

Únorové a březnové 8@8 Divadla LETÍ představí další novinky ze světa současné britské dramatiky

V únoru a březnu pokračuje Divadlo LETÍ ve svém seriálu scénických skic 8@8, prostřednictvím kterého divákům představuje nejžhavější novinky současné dramatiky. Po podzimních dílech v režii mladých režisérů Kashi Jandáčkové a Janka Lesáka, si umělecké vedení LETÍ ke spolupráci vybralo Tomáše Loužného a Dana Pánka.

V sobotu 24. února uvede Divadlo LETÍ na své stálé scéně ve VILE Štvanice úsměvnou, ale zároveň dojemnou sondu do života jednoho superhrdiny – hru Alistaira McDowalla Kapitán Skvělouš. Na přípravě skicy spolupracuje se studentem posledního ročníku režie DAMU Tomášem Loužným, který se již ve VILE představil úspěšnou inscenací Synáčci souboru Tygr v tísni. V hlavní roli se představí Martin Veliký, jemuž budou hereckými partnery Radúz Mácha a Tereza Terberová.

Alistair McDowall si ve svých hrách pohrává s nejrůznějšími žánry, které se na jevišti objevují jen ojediněle. Tentokrát si vybral žánr komiksu a hlavního superhrdinu představuje z neotřelé perspektivy – jako milujícího otce, který možná v noci zachraňuje svět, ale vlastní osobní život zachránit nedokáže,“ říká Marie Špalová, dramaturgyně Divadla LETÍ. „Text je na jednu stranu obdařen hravostí vycházející z komiksu, dotýká se ale zároveň velmi osobních témat. Zachovat obě tyto polohy, aniž by jedna uškodila té druhé, je pro nás zajímavou inscenační výzvou,“ doplňuje ji režisér scénické skicy Tomáš Loužný.

Krátce nato uvede Divadlo LETÍ 8. března hru Řeka taktéž britského autora Jeze Butterwortha, která bude ke Kapitánu Skvěloušovi zajímavým kontrastem.Psychologickou hru s hororovou atmosférou uvede LETÍ v režii filmového režiséra Dana Pánka s oblíbeným hercem Václavem Vašákem v hlavní roli. „Po dlouhé době uvedeme v rámci cyklu 8@8 text, který je především výraznou hereckou příležitostí. Jez Butterworth napsal psychologickou hru, která ukazuje až děsivou neschopnost člověka poučit se z vlastních chyb. Hlavní hrdina zde naprosto porušuje pravidlo, že do jedné řeky dvakrát nevstoupíš,“ říká o hře dramaturg a překladatel David Košťák.

Do konce letošní sezóny slibuje Divadlo LETÍ ještě dva díly seriálu scénických skic 8@8 – v květnu naváže na spolupráci s režisérkou Natálií Deákovou a uvede v její režii sarkastickou zprávu o stavu filmové kultury současné německé autorky Nory Abdel-Maksoud The Making-of. S přelomem jara a léta se poté diváci mohou těšit na letní edici oblíbené Večeře s novou hrou, během které jim kromě šťavnatých novinek evropské dramatiky LETÍ naservíruje i tříchodové menu.

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: www.divadlo-leti.cz