03.03.2017 13:33

Úplné zatmění na scéně Klicperova divadla

Sedmou premiérou sezony 2016/2017 se na hlavní scéně Klicperova divadla stane Úplné zatmění, drama Christophera Hamptona z roku 1967, které rozkrývá kontroverzní, inspirativní, ale zároveň i velice destruktivní vztah dvou slavných prokletých básníků – sedmnáctiletého Arthura Rimbauda a sedmadvacetiletého Paula Verlaina.

Divadelní hra byla v roce 1995 zfilmována prominentní polskou režisérkou Agnieszkou Holland. Hlavní role tehdy ztvárnil ještě mladičký Leonardo DiCaprio a David Thewlis. Film, který se stejně jako text samotné divadelní hry nesoustředí na tvorbu slavných básníků, ale spíše na jejich komplikovaný vztah, se stal ihned slavným.

Příběh Úplného zatmění vás zanese do Paříže devatenáctého století, kdy Pařížská komuna, kdysi plná ideálů, končí krvavým masakrem a část Francie okupuje pruská armáda. Do Paříže páchnoucí absintem a třídními rozdíly. Do slavného města kultury, ve kterém se naivní romantismus začíná rozkládat v cosi dekadentního, cosi… prokletého.

A uprostřed toho stojí jako dva pilíře mladý, geniální Arthur (Matěj Anděl) a starší, cholerický Paul (Jakub Tvrdík), miláček všech Pařížanů, který se zoufale snaží obnovit svou zarezlou tvůrčí inspiraci. Netrvá to dlouho a jejich přátelství přeroste v zakázaný, vášnivý vztah, který je oba drtí a povznáší zároveň. Impulzivní alkoholik Verlaine se několikrát pokusí opustit svou ženu Matyldu Verlainovou (Natálie Holíková) a její snobské rodiče pana a paní de Fleurvillle (František Staněk a Martina Nováková), aby se k ní po chvíli zase s přestávkami vracel.

Úplné zatmění je vtipný i drásavý intimní příběh, který klade divákům mnoho otázek. Jde dojít svobody bez toho, aniž bychom omezovali někoho druhého?  A má vůbec umění nějaký smysl? A jaký je smysl lásky, Boha, života? A má smysl se vůbec po nějakém smyslu ptát?

Inscenace se chopila režisérka Tereza Karpianus, která má za sebou v hradeckém Klicperově divadle už například inscenace Absolvent (2014), Srpen v zemi indiánů (2015), ve které získala za ztvárnění hlavní role Violet herečka Zora Valchařová-Poulová cenu Thálie 2015 nebo Kočičí hru, kde hlavní roli ztvárnila Pavla Tomicová.

V hradeckém Klicperově divadle se s námi můžete ponořit do bohémského života dvou nezapomenutelných individualit od 11. března.

http://www.klicperovodivadlo.cz/

Autor článku: Martin Sedláček