06.10.2020 16:07

Úrodný říjen v Divadle Na zábradlí

Po prosluněném zahájení sezony premiérou inscenace Zlatá pláž připravilo Divadlo Na zábradlí pro své diváky na říjen hned několik zajímavých novinek. Kromě očekávané operety o Sigmundu Freudovi Freudovo pozdní odpoledne se diváci mohou těšit na zcela nový cyklus doprovodných programů Úrodná půda.

Freudovo pozdní odpoledne

Operetu o zakladateli psychoanalýzy Freudovo pozdní odpoledne uvede 31. října Divadlo Na zábradlí pod režijním vedením Davida Jařaba, který je zároveň autorem libreta i scénografie. Druhá inscenace této sezony divákovi představí prozkoumávání lidské osobnosti na pozadí vídeňské dekadence
a potlačovaných traumat.

Vídeň ve zlatém období konce 19. století byla zábavná, opulentní, opojná, ale i pokrytecká. Na některá odhalení ještě nebyla dost silná a původu některých traumat nedokázala rozumět. Vyspělý svět ještě nebyl zralý na odhalování tajemství, která skrývala dobře chráněná rodinná sídla i neosvětlená zákoutí lidských duší. Zábava ale neutichá a potápějící se parník se veselí až do konce.

Inscenace sleduje období počátků psychoanalýzy, kdy si Sigmund Freud začínal uvědomovat souvislost mezi hysterickým chováním svých pacientů a tím, co traumatického prožili v dětském věku. Zneužívání dětí jako naléhavý sociální problém a zdroj těžkých traumat se ale nestal v tehdejším Rakousku součástí akceptovatelné reality. Tento Freudem objevený fenomén byl na dlouhá léta odsunut jako společensky nepřijatelný. K opětovnému otevření této problematiky došlo až o více než půl století později, ale svým způsobem zůstává kontroverzní dodnes.

David Jařab, Jakub Kudláč
Freudovo pozdní odpoledne

Scénář, scéna, režie David Jařab
Kostýmy Sylva Zimula Hanáková
Hudba Jakub Kudláč
Hrají Jana Plodková, Petra Bučková, Anežka Kubátová / Anna Fialová, Václav Vašák, Robert Mikluš / Vasil Fridrich, Miloslav König, Jiří Černý, Ondřej Jiráček, Vojtěch Vondráček

Premiéra 31. října a 1. listopadu v 19.00 v Divadle Na zábradlí

Úrodná půda

Cyklus doprovodných akcí, který startuje 14. října 2020 a bude probíhat každý druhý týden nejen na půdě Divadla Na zábradlí. Na diváky tak zdarma čeká série zážitků připravených exkluzivně pro jeden daný večer, pro jedno dané představení.

Divadlo Na zábradlí představí nový druh divadelního zážitku, jenž vynalézavým způsobem nabídne jedinečné aktivity přímo navázané na konkrétní divadelní inscenace. Úrodná půda, jak se nové doprovodné programy nazývají, vzniká na míru každé jednotlivé inscenaci pod vedením nového režijně dramaturgického dua Borise Jedináka a Petra Erbese, autory inscenace Kyjem po kebuli. Jednou za čtrnáct dní tak budou mít diváci příležitost obohatit svou tradiční návštěvu výjimečnou zkušeností rozvíjející klasický divadelní zážitek do překvapivých směrů, a to v atmosférických podkrovních prostorách Divadla Na zábradlí – na naší úrodné půdě.

14. října v 17.30
Úrodná půda: vernisáž Take Away

Výstava s názvem Take away vychází z autorova aktuálního života v Holandsku, kde vedle studia na Institute of Sonology v Haagu pracuje jako rozvažeč jídla. Ve své práci se zabývá okamžikem setkání při předání jídla. Co tento okamžik znamená? Co znamená prosté „děkuji“ mimo dosah zařízení, které sleduje každý poslíčkův krok? Co značí obrácená role, kdy poslíček nahrává zákazníka? Vedle rozvážení pizzy Hurych natáčí místní ptactvo – a to na vlastní vernisáž kvůli současné situaci spojené s koronavirem možná nepřiletí. Vyčte budoucnost z obratu racků na nebi, jak to dokázali staří Řekové?
„Rozvážím jídlo. Směna mi začíná v hubu, kde si vyberu kolo a brašnu na jídlo. Jídlo rozvážím v neutrálním tempu, nespěchám, i když mě často aplikace a koordinátoři stimulují k lepším výkonům.“
Martin Hurych

17. října v 16.00
Úrodná půda: Nepřátelé lidu Handke a Bernhard

Doprovodný program k inscenaci Mýcení
Diskuze s překladatelem Tomášem Dimterem o paralelních osudech Petera Handkeho a Thomase Bernharda, o pozici umělce ve  společnosti, o soudech společnosti i soudních dvorech, o Nobelově ceně a Slobodanu Miloševičovi.
Debatu povede Petr Štědroň.

31. října v 16.00
Úrodná půda: Vyléčit se kresbou

Doprovodný program k inscenaci Freudovo pozdní odpoledne Setkání s Kateřinou Zachovou, která se věnuje arteterapii a dramaterapii a dlouhodobě pracuje s drogově závislými. Lze skrz umělecký výtvor nahlédnout do lidského nitra? Co ve skutečnosti představuje neodmyslitelný Freudův doutník?
Součástí setkání bude praktická ukázka.

Veškeré doprovodné programy v rámci cyklu Úrodná půda jsou zdarma.

www.nazabradli.cz

Autor článku: Prokop Novák

Úrodný říjen v Divadle Na zábradlí

Inscenace

14.05.2021

Dabing Street – tragédie, která vás bude bavit. Nově ke zhlédnutí na Dramoxu

Dabing Street, hořká komedie Petra Zelenky z repertoáru Dejvického divadla, přináší chytrý humor, překvapivé zvraty a závěry, které trefně charakterizují současnost. Dabing Street se dočkala také televizního zpracování a před vyprodaným hledištěm Dejvického divadla se hrála od roku 2012 až do loňského ledna, kdy měla derniéru.

13.05.2021

Jak přivítají Městská divadla pražská otevření divadel? Premiérami naživo i online

Divadla se opět otevírají veřejnosti a představí inscenace, na kterých pracovala v uplynulých osmi měsících. Hrát začnou Městská divadla pražská na všech třech svých scénách od pondělí 14. června a na pravidelný program se mohou letos mimořádně diváci těšit i během celých prázdnin. Městská divadla pražská uvedou v červnu celkem šest premiér, naživo i online. Vstupenky jsou již v prodeji.

13.05.2021

Španělská muška bude bavit diváky Divadla J. K. Tyla zcela poprvé

Plzeňský činoherní soubor právě připravuje pod režijním vedením Natálie Deákové rozvernou komedii německých autorů Franze Arnolda a Ernsta Bacha Španělská muška. Hra plná záměn, nedorozumění a omylů se měla divákům představit již v červnu minulého roku, kvůli koronavirové krizi byla přeložena na říjen 2020, kdy se její premiéra opět nemohla uskutečnit. Celý proces zkoušení bude završen v sobotu 15. května 2021 na Nové scéně DJKT představením bez diváků, slavnostní premiéra je naplánována na září 2021.