28.01.2019 13:55

Ústecký kraj letos rozdělí mezi stálé divadelní soubory a Severočeskou filharmonii Teplice deset milionů korun

Ústecký kraj rozdělí letos mezi stálé divadelní soubory a Severočeskou filharmonii Teplice deset milionů korun. Schválili to na dnešním jednání zastupitelé. Částka je stejná jako loni. Mimořádný příspěvek tři miliony korun na mzdy dostane Severočeské divadlo opery a baletu, které z poloviny kraj vlastní.

Peníze dostanou stejné soubory jako v předchozích letech. Městské divadlo v Mostě získá 3,5 milionu korun, stejnou částku obdrží filharmonie.

Docela velké divadlo v Litvínově obdrží od kraje dotaci 1,8 milionu korun a Činoherní studio města Ústí nad Labem 1,2 milionu korun.

Mimořádný příspěvek tři miliony korun obdrží Severočeské divadlo opery a baletu. Poloviční podíl v divadle má od roku 2012 kraj, druhou půlku vlastní město. To by se mohlo v letošním roce změnit. Ústecký kraj totiž jedná s městem o převodu druhého podílu zpět na radnici. Výměnou za to by pod Ústecký kraj nově patřilo městské muzeum, kde vzniká mimo jiné expozice o dějinách německojazyčného obyvatelstva českých zemí. Příspěvkovými organizacemi města jsou muzea v Teplicích, Mostě, Chomutově, Litoměřicích i Děčíně. Město Ústí je podle primátora Petra Nedvědického (ANO) takové směně nakloněno.

Autor článku: ČTK: fir, sd