02.02.2007 00:00

Ústecký kraj letos snížil podporu kulturním akcím

Ústí nad Labem 2. února (ČTK) - Ústecký kraj letos na kulturní akce poskytne 3,3 milionu korun. Loni to bylo zhruba čtyři miliony korun. Celkem podpoří 46 různých kulturních akcí. Část peněz již schválila rada kraje, o dalších bude muset rozhodnout zastupitelstvo. ČTK to řekl hejtman Jiří Šulc.

Nejvíce peněz, 350.000 korun, dostane festival Mitte Europa, jehož 16. ročník se uskuteční v červnu a červenci letošního roku. Během něho na různých místech Čech, Bavorska a Saska vystupují mezinárodní hudební soubory. Sto padesát tisíc korun pak dostane město Ústí nad Labem na Mezinárodní jazz&blues festival. Peníze obdrží i letošní ročník Porty. Celkem se kraji sešlo 172 různých žádostí o dotace.

Ústecký kraj podporuje akce, které se konají v regionu, každý rok. Podle Šulce peníze ale dává jen na takové akce, které mají regionální nebo nadregionální charakter. Lokální festivaly a podobné akce by měly podle kraje hradit města a obce.

Ústecký kraj má další dotační programy, ze kterých kulturu v regionu podporuje. Pro kamenná divadla má podle náměstka hejtmana Radka Vonky v rozpočtu připraveno 8,65 milionu korun. Jsou určeny třeba pro divadlo v Mostě, Ústí nad Labem, či Severočeskou filharmonii v Teplicích. Divadla mohou o peníze z tohoto programu žádat do konce února. V rozpočtu roku 2006 měl kraj pro divadla připraveno 8,5 milionu korun.

vlu fcz

Autor článku: ČTK