06.08.2018 14:58

Ústí nad Labem má svůj letní divadelní festival

Třetí ročník festivalu Divadelní zahrada je na spadnutí. Činoherní studio ve dnech 20. až 25. srpna odehraje hry ze svého repertoáru v romantickém lesoparku zahrady Českého rozhlasu Sever kousek nad centrem města. Minulým dvěma ročníkům přálo počasí a všechna představení se podařilo vyprodat. Organizátoři věří, že v krajském městě založili novou tradici a že i letošní ročník bude úspěšný a bude se těšit přízni diváků a počasí.

Festival se dostává do svého třetího ročníku. První dva byly beznadějně vyprodány a přálo nám počasí. Řekl bych, že tohle město prostě žádnou podobnou akci nemá a letní scény rostou díky své oblíbenosti po celé republice. Jsem rád, že tady v Ústí letní scénu tímto festivalem představuje Činoherák,“ říká ředitel Činoherního studia Jiří Antonín Trnka. Umělecký šéf ústecké činohry Jan Plouhar láká diváky na vrchol festivalu: „V sobotu 25. srpna zahrajeme kompletní trilogii shakespearovského boje o trůny, v jeden den představíme ústeckému publiku všechny tři díly Jindřicha VI.. Asi nemusím zdůrazňovat, že půjde o exkluzívní záležitost. Už když jsme v roce 2015 uvedli první díl, věřil jsem, že jednou bude příležitost, abychom všechny tři díly zahráli najednou v jeden den.“

Pořadatelé festivalu před pár dny ohlásili změnu v programu. Místo původně avizovaného vystoupení Divadla Spektákl s inscenací Fraška o Dušanově duši, jež se z technických důvodů neuskuteční, nasazují do úterního programu ústeckou undergroundovou kapelu Lidoví léčitelé a písničkáře Rohypnola. Jeden den tak věnují hudbě a připomínají, že ten samý den dojde i na připomenutí 40. výročí události 21. srpna 1968.

V případě nepříznivého počasí se představení odehrají ve Veřejném sále Hraničář v Ústí nad Labem.

www.divadelnizahrada.cz

Autor článku: Petr Kuneš, foto: Tereza Vlasáková

Ústí nad Labem má svůj letní divadelní festival

Festivaly

12.02.2019

Bazaar Festival 2019 uvede provokativní umělce z Německa, Bulharska i Libanonu

Pátý ročník pražského divadelního a tanečního festivalu Bazaar se uskuteční od 14. do 18. března 2019 v Praze. Uvede výrazná představení a ukázky z chystaných inscenací ze střední a východní Evropy, které letos poprvé doplní také umělci z Blízkého východu. Festival zahájí inscenace Grace mezinárodně uznávaného souboru Hodworks výrazné evropské choreografky Adrienn Hód.

11.02.2019

Festival Spectaculare 2019 rozšiřuje divadelní program

Uhrančivý taneční duet Rafales slavnostně zahájí šestý ročník festivalu Spectaculare v prostorách divadla Komedie. Ve čtvrtek 14. února, v den svátku zamilovaných, prozkoumá soubor RADAR pod vedením francouzského choreografa Benjamina Bertranda souhru a rytmus dvou těl ve vibracích zvukových vln. Bulharský umělec Stanislav Genadiev představí ve čtvrtek 7. března v Kasárnách Karlín instalaci geometrických světelných linii Synchronicity.

11.02.2019

Festival SETKÁNÍ/ENCOUNTER již zná jména divadelních škol pro letošní 29. ročník

Na Mezinárodní festival divadelních škol SETKÁNÍ/ENCOUNTER se se svými inscenacemi přihlásilo celkem 45 škol z celého světa. O tom, kdo ze zájemců se zúčastní festivalu, rozhodovala výběrová komise. Nakonec se rozhodla pro dvanáct vybraných škol a jejich představení. Návštěvníci festivalu se mohou ve dnech 2. -6. dubna 2019 těšit např. na inscenace z Lotyšska, Bosny a Hercegoviny, Filipín, Ruska nebo na každoroční Polsko, Slovensko a samozřejmě Českou republiku.