27.02.2017 13:04

V anketě portálu i-divadlo.cz zvítězil muzikál Srdcový král

Muzikál Srdcový král s hity Elvise Presleyho, který připravili v pražském Divadle Kalich, se stal nejlepší inscenací ve výroční anketě serveru i-divadlo.cz za rok 2016. Nejoblíbenějším divadlem hlasující tradičně zvolili Městské divadlo Brno, jež zvítězilo již poosmé. Z hereček nejvíce zaujala Pavlína Štorková, která obsadila hned dvě medailové pozice. V mužské kategorii pak uspěl Stanislav Majer.

Server i-divadlo.cz vyhlásil anketu již po třinácté, letos se do ni zapojilo 579 hlasujících. Do ankety byly zařazeny všechny činoherní, muzikálové a alternativní inscenace, které měly premiéru od prosince 2015 do listopadu 2016.

Nejlepší inscenací hlasující zvolili Srdcového krále, kterého v Divadle Kalich nastudoval režisér Šimon Caban. Velkého úspěchu v anketě dosáhla inscenace Klicperova divadla Hradec Králové Pěna dní, jež se umístila na druhé příčce. Dramatizaci slavného románu Borise Viana v Hradci připravilo režijní duo SKUTR. Není bez zajímavosti, že dvojice Lukáš Trpišovský - Martin Kukučka uspěla i loni a to s inscenací Walls & Handbags. Bronz si tentokrát odnáší Divadlo Letí za inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku), kterou napsala Anna Saavedra a režírovala Martina Schlegelová.

Herečkám tentokrát jasně dominovala Pavlína Štorková. Ta dokázala výrazným rozdílem anketu vyhrát za roli Olgy Havlové v inscenaci Olga (Horrory z Hrádečku). Zároveň obsadila i dělené třetí místo, když hlasující zaujala rovněž v titulní úloze Nezvalova veršovaného dramatu Manon Lescaut v pražském Národním divadle. Společně se Štorkovou se na třetím místě usadila i Hana Tomáš Briešťanská. Tu diváci ocenili za úlohu Štěpky Kiliánové v Petrolejových lampách nastudovaných v Národním divadle Brno tamním ředitelem Martinem Glaserem. Na stříbrnou příčku pak stejně jako v loňském roce dosáhla Iva Janžurová. Tentokrát se hlasujícím líbila v inscenaci Božská Sarah, kde ztvárnila postavu Sarah Bernhardtové. Inscenaci je možné zhlédnout v pražském Kalichu.

Nejlepší mužský herecký výkon se v loňském roce urodil v pražském Studiu Hrdinů. Na svědomí ho má Stanislav Majer, který zvítězil za roli v inscenaci Herec a truhlář Majer hovoří o stavu své domoviny. Brněnské Petrolejové lampy zaujaly hlasující i v mužské kategorii, což vyneslo Martinu Siničákovi stříbrnou pozici za ztvárnění postavy Pavla Maliny. V loňském roce v této kategorii nejvíce uspělo Divadlo v Dlouhé (konkrétně Jan Vondráček), tentokrát obsadilo třetí příčku a to díky hostujícímu Michalu Isteníkovi, jenž vynikl v titulní roli Oblomova v režii Hany Burešové. O třetí místo se dělí s Michalem Kernem, který uspěl jako Puk ve Snu čarovné noci. Tuto inscenaci v pražském Národním divadle nastudoval Daniel Špinar.

Portál i-divadlo.cz se snaží upozornit i na nejlepší scénografické, hudební či choreografické počiny roku. Tuto kategorii v letošním ročníku ankety nezvykle ovládla jediná inscenace – hradecká Pěna dní, která se umístila na všech třech medailových pozicích. Vítězem třináctého ročníku se stal Jakub Kopecký, který hlasující zaujal scénou k hradecké inscenaci. Druhá skončila kostýmní výtvarnice Simona Rybáková a uspěl i David Smečka, který k Pěně dní složil hudbu. O bronz se dělí s Petrou Parvoničovou. Ta v anketě uspěla díky nápadité choreografii k muzikálu Srdcový král.

Kategorie Nejoblíbenější divadlo roku má téměř pokaždé stejného vítěze. Letos již poosmé uspělo Městské divadlo Brno. Byl to však tentokrát velmi těsný souboj. Na druhém místě o pouhé tři hlasy skončila činohra pražského Národního divadla, která si v anketě pod vedením nového uměleckého šéfa Daniela Špinara výrazně polepšila. O pouhý hlas skončilo na třetím místě pražské Divadlo v Dlouhé, které bylo loni stříbrné.

Redakce portálu i-divadlo.cz vyhlásila také největší osobnosti uplynulého divadelního roku. Mezi tři nejvýraznější osobnosti se tentokrát zařadili dramaturgyně Marie Špalová, dramaturgyně a ředitelka Divadla X10 Lenka Kolihová-Havlíková a lektor OLDstars Tomáš Staněk.

Kompletní výsledky výroční ankety naleznete na www.i-divadlo.cz/anketa-2016-vysledky.

Autor článku: Lukáš Dubský