21.11.2014 11:18

V Brně začala operní konference věnovaná zvláště české hudbě

Česká hudba, a zejména dílo Leoše Janáčka, je hlavním tématem konference Opera Europa, která dnes začala v Brně. Účastní se jí 220 zahraničních hostů z 25 zemí, uvedla za pořadatele Kristýna Štěpánková. Konference potrvá do neděle, z Brna její účastníci zamíří do Ostravy a Hukvald, Janáčkova rodiště.

Podle umělecké šéfky brněnské opery Evy Blahové je konference v hudebním světě prestižní událostí. Česko letošní pořadatelství získalo zejména díky Roku české hudby a 160. výročí narození Janáčka, který v zahraničí patří k nejuznávanějším operním skladatelům 20. století. V Brně v pátek začíná festival Janáček Brno, což při rozhodování o pořadatelství také sehrálo významnou úlohu.
Organizace Opera Europa sdružuje 153 divadel a hudebních festivalů z 39 zemí. Jejich zástupci se dnes v Brně věnují zejména problematice současného inscenování Janáčka, v pátek se zaměří na provoz divadel s operními soubory, například na financování, autorská práva a hledání zdrojů pro speciální projekty.
V sobotu se účastníci přemístí do Ostravy, kde je čeká téma opery v postindustriálním prostředí a představení Čertova stěna skladatele Bedřicha Smetany. V neděli konferenci zakončí prohlídka Hukvald.

www.opera-europa.org

Autor článku: ČTK: tmd, kš

V Brně začala operní konference věnovaná zvláště české hudbě