20.06.2012 15:49

V brněnské činohře začaly po příchodu šéfa personální změny

V činohře Národního divadla Brno začaly po příchodu prozatímního šéfa Petra Halberstadta personální změny. Do souboru se vrací Eva Novotná, která tam v minulosti ztvárnila řadu hlavních rolí. Halberstadt také angažoval nové dramaturgy Jana GogoluMartina Kubrana. Právě oni podle Halberstadta provedou jakousi analýzu hereckého souboru, najdou jeho slabiny i silné stránky, a připraví tak půdu pro případnou personální obměnu. Halberstadt to dnes řekl novinářům.    

Dosavadní člen hereckého souboru Halberstadt je řízením pověřen od 1. června. Místo se uvolnilo po rezignaci kritizovaného uměleckého šéfa Zdeňka Plachého. Činohra v poslední době čelila kritice, v kuloárech se hovořilo o špatných vztazích mezi minulým vedením a herci. "Situaci v souboru chci stabilizovat, uklidnit, vytvořit tvůrčí podmínky pro následující sezonu, která je již naplánovaná, a připravit dramaturgický plán na přespříští sezonu," uvedl Halberstadt.    
Gogola a Kubran jsou zkušení dramaturgové. Gogola je profesorem brněnské akademie, jako dramaturg je podepsán pod řadou úspěšných filmů. Kubran působil dosud ve Slovenském národním divadle. Nahradí odcházejícího Marka HladkéhoMartina Dohnala, jenž dramaturgickou práci vykonával spolu s hereckým úvazkem.

Halberstadtův mandát je pouze dočasný. Výběr trvalého šéfa činohry se stále odkládá. Jmenování souborových šéfů je v kompetenci ředitele Národního divadla Brno Daniela Dvořáka. Brněnští politici ale chtějí, aby Dvořák po pěti letech ve funkci nejprve sám znovu prošel výběrovým řízením a teprve poté případně vybral souborového šéfa. Zatím ale není jisté, zda a kdy se konkurz na ředitele divadla uskuteční. "Petrův (Halberstadtův) mandát je dočasný, ale neví se, jak moc dočasný," uvedl Dvořák.

V minulých měsících se v souvislosti s vedením činoherního souboru hovořilo o herci Martinu Stropnickém, ale z jeho angažmá nakonec sešlo. Stropnický pak ze zdravotních důvodů vzdal režijní práci na inscenaci Romea a Julie. V kuloárech zaznívalo také jméno režiséra Ivana Rajmonta.

Autor článku: ČTK: Jan Tomandl, snm, foto: Petr Halberstadt

V brněnské činohře začaly po příchodu šéfa personální změny