14.04.2022 09:59

V České Lípě se uskuteční po tříleté odmlce tradiční Pašijové hry

Jedna z dlouholetých kulturních tradic České Lípy se po tříleté odmlce opět vrací do prostor tamního hradu Lipý. Tou tradicí jsou Pašijové hry, které se letos uskuteční na Velký pátek, 15. dubna.

Už po sedmnácté se letos rozehraje příběh posledních dní života Ježíše Krista v rámci českolipského nastudování Pašijových her, které jsou s velikonočním programem v České Lípě neodmyslitelně spjaty. Akci letos poprvé zaštiťuje příspěvková organizace Kultura Česká Lípa, přičemž faktickým organizátorem akce samotné je tradičně spolek OSLI v čele s „otcem“ Pašijí Petrem „Bramborem“ Nárovcem. „Poslední Pašije jsme organizovali v roce 2018, pak jsme se rozhodli dát si rok pauzu a přípravu následujících dvou ročníků utnula covidová uzávěra. Jsme proto rádi, že po tříleté odmlce konečně můžeme hru zase uspořádat,“ upřesňuje Petr Nárovec.

Herecká základna představení je letos opět složena z ochotnických herců a lidí z českolipské kulturní scény, přičemž hlavní roli Ježíše Krista ztvární už po několikáté Jakub Neumayer. Režijní taktovku převzal herec a režisér Divadelního klubu Jirásek, Štěpán Kňákal. Hudbu z pera ředitele ZUŠ Česká Lípa Marka Kučery napsanou představení na míru provede Příležitostný orchestr ZUŠ Česká Lípa pod vedením Pavla Hrice.

Samotné Pašijové hry začnou v 15 hodin, ale na hrad Lipý mohou návštěvníci dorazit už o dvě hodiny dříve a ochutnat například jídlo dobové středověké kuchyně nebo se od 14 hodin naladit na středověkou notu s kapelou Řemdih.

Vstupenky lze zakoupit na místě přímo před akcí. Dospělí zaplatí 100,- Kč a děti mezi 6. a 15. rokem mají vstup za polovinu.

„Rádi jsme se jakožto Kultura Česká Lípa spojili se spolkem OSLI a dopomohli tak k tomu, aby sedmnáctiletá tradice českolipských Pašijí, i přes drobnou pauzu, pokračovala dál. Je to výjimečná akce v rámci celé České Republiky, protože takto pravidelně a v tomto rozsahu se Pašijové hry v moc městech nekonají. Zveme proto srdečně návštěvníky, aby se s námi přišli na chvíli zastavit, připomenout si duchovní rozměr Velikonoc a také tento největší příběh, který měl na náš svět tak zásadní vliv, dodává závěrem ředitelka Kultury Česká Lípa, Tereza Vraná.

Autor článku: Milan Kořen