14.01.2019 20:33

V Českých Budějovicích bude mít premiéru studentský muzikál Zaslaná pošta

Převážně studentský muzikál Zaslaná pošta bude mít 17. ledna premiéru v Českých Budějovicích. Podílí se na něm 60 lidí, zazní 20 písní. Autoři by chtěli, aby od příští sezony fungovala ve městě stálá hudební scéna. Novinářům to dnes řekli tvůrci muzikálu.

Muzikál vznikl na motivy stejnojmenné knihy Terryho Pratchetta v překladu Jana Kantůrka. Hudbu složil Vojtěch Adamčík, libreto napsal Jan Batysta, scénář Jiří Untermüller, který také režíruje. Do konce sezony plánují s tříhodinovým titulem 16 repríz. Na portálu Startovač získali od fanoušků 150.000 Kč, z grantu Nadace život umělce mají 20.000 Kč.

V Zaslané poště je jedna ústřední postava, což je u Pratchetta podle Adamčíka nezvyklé. Jde o roli podvodníka jménem Vlahoš von Rosret. „Chtěli bychom divákům ukázat netradiční žánr, zvlášť v muzikálu, protože fantasy se obecně v muzikálu moc nedělá. A zároveň si myslíme, že je to velmi chytrá a vtipná komedie pro celou rodinu," řekl ČTK Adamčík.

Adamčík a Batysta, spolužáci z českobudějovického Gymnázia J. V. Jirsíka vytvořili před čtyřmi lety první muzikál podle Pratchettovy knihy Otec prasátek pod názvem Úděl osudu, který měl 14 repríz. Adamčík pak s jiným spolužákem vytvořil muzikál Cyrano, který se hrál čtyřicetkrát. Muzikál Zaslaná pošta vznikal téměř pět let, zkouší se od srpna 2018. Podílí se na něm téměř 60 lidí. Většina zpěváků jsou amatéři. Na jevišti bude hrát desetičlenný orchestr.

Kniha Zaslaná pošta popisuje metody absolutistického vládce města Ankh-Morpork lorda Vetinariho, který chce omezit organizovaný zločin. Představení podpořil i překladatel Pratchettova díla Jan Kantůrek, který zemřel loni v březnu. S autory muzikálu se zúčastnil i besedy.

Tvůrci plánují, že od příští sezony by ve městě vzniklo samostatné hudební divadlo. „Záměr je sdružit dohromady autory a tvůrce, kteří se (v Budějovicích) věnují muzikálu," řekl Untermüller.

Adamčík, absolvent českobudějovické konzervatoře, studuje skladbu v rakouském Linci, textař Batysta ČVUT. Untermüller je herec a režisér, muzikálu se profesně věnoval 16 let, byl pět dramaturgem muzikálového souboru v plzeňském divadle. Teď působí v Jihočeském divadle.

http://zaslana-posta.cz/o-muzikalu/

Autor článku: ČTK: vkc, hj