27.09.2017 14:28

V Chebu se bude konat přehlídka Divadlo jednoho herce

XIX. ročník odstartuje ve čtvrtek 5. října a potrvá až do neděle. Nabídne exkluzívní program, 15 přestavení, dva držitele Ceny Thálie (Milan Kňažko a Radim Vizváry) a umělce a performery z Maďarska, Polska, Francie, Itálie a Izraele. A samozřejmě Česka.

Na letošní festival se podařilo získat skutečnou špičku tvorby monodramat a sól všech divadelních druhů a žánrů, které se v posledních dvou letech u nás urodily. Diváci uvidí Radima Vizváryho (Sólo), Miřenku Čechovou (Hlas Anne Frankové), Milana Kňažka (Shylock), Terezu Hofovou (Skugga Baldur), Elišku Brtnickou (Enola), Dianu Tonikovou (Vanilková džungle) a Janu Vyšohlídovou (Ošklivé káčátko).

Z Francie přijede Compagnie Choc Trio s inscenací, která bodovala už na off-programu na festivalu v Avignonu, Šelestění tmy (Les Bruits du Noir). Z Itálie performerka ze Sienny Silvia Bastianelli s tanečním sólem Opium (Oppio), na ni naváže ve Vídni žijící a tvořící performer Martin Dvořák s taneční poctou brněnskému básníkovi Blatný. Izraelec Yoav Bartel v rovněž oceňované inscenaci Smím prosit (Let’s Dance) spojí výuku tradičních tanců své země se zkušenostmi z izraelské armády. Účast na chebském festivalu finančně podpořilo Velvyslanectví státu Izrael v ČR. Celý festival pak zahájí maďarská dvojice programátora a tanečnice Bandart Productions s pozoruhodným propojením interaktivní projekce a pohybu (tance) performerky Katalin Lengyel. Má název Dancing Grafitti / It Started With a Dance.

Vějíř žánrů je rozevřený doširoka: od pravidelných činoherních textů (např. někdejší chebská herečka Diana Toniková ve Vanilkové džungli), přes loutková představení (Ošklivé káčátko Jany Vyšohlídové), nejrůznější druhy pohybového a neverbálního divadla (Miřenka Čechová a její Hlas Anne Frankové), moderní výrazový tanec (italské taneční sólo Opium a česká půlhodinka s názvem Blatný), představení s výraznou hudební a akustickou složkou (francouzské Šelestění tmy), s využitím nových médií (maďarský videomapping reagující na pohyby aktérky v Dancing Graffiti) až po nový cirkus a akrobacii s japonskou inspirací (Enola Elišky Brtnické).

Západočeské divadlo na přehlídku připravuje svůj příspěvek v podobě britského interaktivního monologu od Duncana Macmillana v překladu Magdalény Zelenkové s názvem Všechny báječný věci, během něhož herec zapojuje do rekonstrukce svého potýkání s matčinou a vlastní depresí i diváky z publika. Monodrama zkouší Pavel Richta pod režijním dohledem uměleckého šéfa ZDCH Zdeňka Bartoše.

http://www.divadlocheb.cz/

Autor článku: Zdeněk Bartoš

V Chebu se bude konat přehlídka Divadlo jednoho herce

Festivaly

15.07.2018

V Plzni začne divadelní část letního festivalu Živá ulice

Částí zaměřenou na pouliční divadlo začne 16. července v Plzni tradiční letní multižánrový festival Živá ulice. Jeho první blok nazvaný Za dveřmi… je divadlo nabídne do 18. července v Mlýnské strouze v sadovém okruhu u historického centra města 11 představení pod širým nebem, mikrokoncert pro jednoho diváka, novou magii, street dance či klaunérii.

12.07.2018

Mirotické setkání loutek a hudby

Zveme Vás již po patnácté do jihočeských Mirotic. Ve dnech 10. a 11. srpna 2018 se ostrov u Dolejšího mlýna po roce opět promění v pohádkový a hudební ráj. Herec a moderátor Radek Daniel Pokorný slavnostně zahájí kulturní hostinu v pátek 10. srpna ve 13 hodin. Rádi přivítáme nejenom děti, ale také všechny dospěláky, kteří jsou snílci a chtějí se vrátit do dětských let, alespoň na dva dny.

09.07.2018

10. ročník festivalu Nultý bod se zaměří na intimitu

Jubilejní 10. ročník Mezinárodního festivalu Nultý bod proběhne od 16. do 21. července 2018 v prostorách Divadla v Celetné, ve Veletržním paláci Národní galerie, v Divadle Kampa a ve Werichově vile. Tématickou linií letošního ročníku je intimita. Nultý bod je festivalem, který do Prahy pravidelně přiváží to nejzajímavější ze současné zahraniční tvorby na poli cross-over projektů se zaměřením na taneční, fyzické, loutkové a vizuální divadlo.