28.03.2017 12:30

V dalším díle 8@8 Divadla LETÍ ožije krasobruslařská legenda

Divadlo LETÍ pokračuje také v roce 2017 ve spolupráci s agenturou DILIA na cykluscénických skic 8@8. 4. dubna uvede ve VILE Štvanice další díl, divadelní hru o fiktivních denících slovenského krasobruslaře Ondreje Nepely Ľadové divadlo. Hra bude uvedena ve slovenštině.

Po únorové skice hry Zinnie Harris Jak zadržovat dech, která předestřela vizi apokalyptického stavu, v němž se Evropa nachází, a komponovaném večeru krátkých hernazvaném Večeře s novou hrou, se dramaturgie LETÍ zaměří na mladého slovenského autora. Ervín Hodulík rozehrává dramatický příběh kolem fiktivních deníků krasobruslařské legendy Ondreje Nepely a kritizuje v něm bulvarizaci, korupci i netoleranci a nesnášenlivost. „Ač by se mohlo na první pohled zdát, že se bude jednat o další z řady her, které se zabývají biografií slavné osobnosti, Ervín Hodulík v Ľadovém divadle zejména kritizuje současnou slovenskou společnost.“ vysvětluje dramaturg David Košťák. Režisérka a umělecká šéfová LETÍ Martina Schlegelová se tentokrát rozhodla text uvést text ve slovenském originále: „V Čechách působí řada slovenských herců a LETÍ s mnoha z nich pravidelně spolupracuje. Přestože je hra všeobecně sdělná a vyjadřuje se k trendu vzrůstající nesnášenlivosti, který se zdaleka netýká jen Slovenska, využijeme toho, že ji nemusíme zbavit specifického kontextu.“

Květnový díl cyklu 8@8 Divadlo LETÍ připravuje ve spolupráci s Festivalem francouzskéhodivadla Sněz tu žábu, který proběhne ve Studiu Alta v termínech 25. – 28. 5. 2017. LETÍ uvede zbrusu nový text současných francouzských autorů Stéphana Bouqueta a François-Xaviera Rouyera Ghost protocol.

www.divadlo-leti.cz

Autor článku: Karolína Macáková