29.03.2016 13:41

V Divadle Bez zábradlí představí Shakespeara režisér Guy Roberts

Americký herec a režisér Guy Roberts začal v pražském Divadle Bez zábradlí zkoušet Shakespearovu komedii Mnoho povyku pro nic. Příběh o lásce a milostných útrapách zasadil do Anglie za druhé světové války, premiéra inscenace bude 20. května, řekla ČTK mluvčí této scény Zlata Jílková.

"Nazkoušením této hry se tak připojíme ke stovkám divadel po celém světě, které letos vzdávají hold Williamu Shakespearovi, od jehož smrti uběhlo 400 let. Jsme nadšeni, že jsme pro režii získali právě Guye Robertse z Prague Shakespeare Company. Souborným shakespearovským dílem se zaobírá mnoho let a získal za to mnoho mezinárodních ocenění," komentovala to ředitelka Divadle Bez zábradlí Hana Heřmánková.
Na jevišti se v inscenaci objeví například Lucie Benešová, Roman Zach, Karel Heřmánek jr., Veronika Žilková, Martin Zbrožek, Dana Morávková, Nikol Kouklová, Veronika Freimanová, Petr Pospíchal a Zdeněk Dušek.

"Jsem poctěn, že mě tato scéna k režii oslovila. Její představení Garderobiér a Jistě, pane premiére se mi líbila," uvedl Roberts, který spolupracuje s profesorem Martinem Hilským, jehož překlady považuje za vynikající a opravdu zachovávající podstatu Shakespeara. Z jazykové bariéry obavu nemá.
"Dobří herci se poznají bez ohledu na to, jakým jazykem mluví, a my máme velké štěstí na obsazení," uvedl a dodal, že hru pojal jako živé rozhlasové vysílání z roku 1942.
"Všechna představení budou vysílána živě přes internet, stejně jako se vysílaly staré rozhlasové hry. Piloti a ženy armády spojenců, kde společně s Brity bojovali Australané, Američané i Čechoslováci, se sejdou, aby společně připravili rozhlasovou verzi Mnoho povyku pro nic a podpořili tak morálku vojáků na frontě. Vše je zasazeno do období Československé exilové vlády v Londýně, která bránila svobodné a demokratické Československo," uvedla mluvčí Divadla Bez zábradlí Zlata Jílková.
Podle Robertse bude představení poctou českým pilotům, mužům a ženám, kteří bojovali ve druhé světové válce. "V naší produkci hraje roli Klaudia a zároveň slavné československé letecké eso - seržanta Josefa Františka Karel Heřmánek jr., který ji už sehrál v angličtině s naší divadelní společností Prague Shakespeare Company v divadle Kolowrat," uvedl Roberts.

http://www.bezzabradli.cz/ 


Autor článku: ČTK: Jiří Borovička, dr

V Divadle Bez zábradlí představí Shakespeara režisér Guy Roberts