07.10.2019 11:22

V divadle Jatka78 se uskuteční premiéra inscenace na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti

Již zítra se uskuteční v divadle Jatka78 premiéra inscenace na pomezí divadla a filmu s názvem Putinovi agenti. Zpravodajské tajné služby si vzal do hledáčku soubor Temporary Collective v čele s režisérkou Petrou Tejnorovou. Projekt je volně inspirovaný stejnojmennou knihou Ondřeje Kundry, ze které inscenátoři rozvíjejí příběh jediného odhaleného ruského agenta po roce 1989 - českého občana Roberta Rachardža. Žánr live cinema, ve kterém dochází k propojení divadelního jazyka a filmové technologie, je pro přenesení tématu politické a špionážní kauzy na divadelní scénu ideální.

„Na live cinema mě baví zejména rozpor mezi tím, co se reálně odehrává na jevišti a tím, co divák vidí na plátně. Film umí podávat důkaz i o tom, co se nikdy nestalo. Tentokrát pracujeme s úplně novou filmovou technikou a zkoumáme zcela jiný způsob vyprávění. Celé je to jedna velká hra, ve které účinkuje jeden herec a v komparzu se objeví tak trochu celá naše země a její občané,“ vysvětluje Petra Tejnorová.

Průvodcem a jediným hercem večera je Petr Vančura. Ten diváky provede jedinečným zážitkem, který se odehraje jenom jednou, právě v ten daný večer. Do tvůrčího týmu si režisérka přizvala dále dramaturgy Jana Tošovského a Ninu Jacques, scénografa Antonína Šilara, střihačky Zuzanu Walter a Petru Maceridu, kameramany Kryštofa Melku, Marka Bartoše, Dominika Žižku a další. Inscenace bude uvedena v reprízách letos 9. a 10. října. Další reprízy jsou plánované až na jaro příštího roku, a to 26., 27. a 28. dubna.

V našem divadelním filmu skládáme fragmenty ze života agenta Roberta Rachardža a jeho mnohé špionážní úspěchy,“ vysvětluje režisérka Petra Tejnorová. Kauza ruského agenta není ani po deseti letech uzavřená a stále v ní objevujeme nové informace. „Proto má smysl se touto kauzou v divadle i dnes zabývat. Jen bylo potřeba najít ten správný způsob, jak tento neuvěřitelný příběh pro diváky co nejlépe zprostředkovat, aby ho mohli opravdu prožít. Najít průsečík mezi divadlem a špionážním thrillerem, mezi tajemstvím, napětím a fakty,” uzavírá režisérka. „Asi před rokem za mnou přišla Petra Tejnorová a Honza Tošovský s tím, že by podle mé knihy Putinovi agenti chtěli udělat inscenaci. Připadalo mi to jako dobrý nápad, a když mě o něco později pozvali na ukázku, jak by představení mohlo vypadat, byl jsem z toho nadšen. Mělo to spád, vtáhlo to publikum a zároveň to řešilo téma, které je ve veřejném zájmu řešit," říká k tomu autor knihy Putinovi agenti Ondřej Kundra.

Porevoluční vývoj a vstup Česka do NATO v roce 1999 a o pět let později do EU posílil přesvědčení veřejnosti, že nám již velká rizika nehrozí. Případ Roberta Rachardža je možná klíčem k pochopení toho, jak důležité pole je Česká republika pro Ruskou federaci. Významný britský žurnalista a specialista na problematiku Ruska a východní Evropy Edward Lucas často hovoří a upozorňuje na podceňování schopnosti ruských tajných služeb: „Rusko nebylo více než dvacet let prioritou, a ti, kdo na jeho nebezpečnost upozorňovali, riskovali často své kariéry. Ruská špionáž funguje na jiných principech. Tamní služby investují mnoho času a peněz do dlouhodobých projektů, často bez vyhlídky na okamžitý úspěch. Pokud naverbujete dvacetiletého studenta, může trvat desítky let, než vám bude užitečný. Ale v momentě, kdy se tak stane, mohou být následky ničivé.

www.temporarycollective.cz

www.jatka78.cz

Autor článku: Silvie Marková