01.08.2008 00:00

V Hronově začal 78. ročník festivalu amatérského divadla

Hronov (Náchodsko) 1. srpna (ČTK) - V Hronově na Náchodsku začala celostátní mezidruhová přehlídka amatérského divadla Jiráskův Hronov. V hlavním programu bude do 9. srpna k vidění 26 inscenací ve více než stovce představení. Připraveny jsou také různé dílny a další akce. ČTK to řekla mluvčí festivalu Simona Bezoušková

Program festivalu zahájilo představení absolventů Kurzu praktické režie nazvané U zeleného papouška. V sobotu 2. srpna odpoledne se na náměstí před Jiráskovým divadlem uskuteční slavnostní zahájení festivalu, poté se rozeběhnou další divadelní představení. "Vrcholem Jiráskova Hronova budou pravděpodobně inscenace Dvojhlavý orel Divadla bez střechy Vyškov a HUGO Divadla Hugo Semily," uvedla Bezoušková.

Na festivalu představí divadelníci činohru, loutková představení či pohybové divadlo, o vstupenky na představení byl velký zájem, drtivá většina vstupenek byla vyprodána několik dní před zahájením festivalu. Kromě amatérských divadelníků se v Hronově představí také divadla z Nizozemska, Rakouska a Slovenska, festivalu se zúčastní také profesionální Divadlo v 7 a půl, které uvede inscenaci Nora v režii J.A. Pitínského.

Kromě divadelních představení a 15 seminářů jsou připraveny také různé koncerty, například v pátek 8. srpna se uskuteční v parku Aloise Jiráska takzvaná Rock fest Jiráskova Hronova, na které vystoupí několik skupin. Na sobotu 9. srpna je připraven ohňostroj, program festivalu zakončí koncertem Pink Floyd revival.

Návštěvníci Jiráskova Hronova si mohou také prohlédnout několik výstav. Ve výstavní hale divadla je například otevřena expozice ke 100. výročí narození Egona Hostovského, v informačním středisku jsou k vidění fotografie Ivo Mičkala z loňského ročníku festivalu.

Jiráskův Hronov je nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě a zřejmě i na světě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. 

sja jpt 
 

Autor článku: ČTK