06.08.2018 10:16

V Hronově začal festival amatérského divadla

Festival amatérského divadla Jiráskův Hronov začal dnes v podvečer v Jiráskově divadle v centru města hrou Sen noci svatojánské v podání domácího souboru. V hlavním programu 88. ročníku festivalu se do 11. srpna divákům představí 37 inscenací či choreografií v 80 představeních, vyplynulo z vyjádření pořadatelů.

„V pátek máme první představení, ale slavnostní zahájení je až v sobotu v 16:00. To je taková zajímavost festivalu, ale už je to tak zaběhlé. Každopádně pátek považujeme za začátek," řekl dnes ČTK ředitel festivalu Jan Julínek. Podle něj v sobotu před slavnostním zahájením budou semináře pro více než 200 přihlášených a od 14:30 začnou představení hlavního programu v místním divadle. Venkovní volná část programu začne v neděli odpoledne.

Na jevištích vystoupí více než 60 souborů včetně souboru z Islandu, Slovenska a Itálie. Program se dělí na tři části: hlavní, doprovodný a volný program na veřejných prostranstvích. Hlavní část tvoří inscenace, které postoupily z celostátních přehlídek různých druhů amatérských divadel. Také doprovodný program je v hlavních hracích prostorech, ale jde o takzvané inspirativní představení. „Volný program je bez vstupného. V rámci volného programu je naplánováno devět večerních představení, devět pohádek a 15 kapel," řekl Julínek.

V hlavním programu je například inscenace Bylo nás pět v podání pražského tanečního studia Light nebo na hra Její pastorkyňa divadelního souboru Máj z Prahy. V představení Dobrý proti severáku si v Hronově zahraje i Daniel Bambas, letošní držitel ceny Thálie v kategorii nejlepší herec. V doprovodném programu se představí například představení Barunka is leaving studentů Katedry alternativního a loutkového divadla pražské DAMU Divadla Disk.

Festival loni navštívilo 11.636 diváků a 222 seminaristů. Podle pořadatelů by návštěvnost letošního ročníku měla být obdobná.

Festival je podle pořadatelů nejstarší divadelní přehlídkou neprofesionálního divadla v Evropě. Byl založen roku 1931 v Hronově, rodišti spisovatele Aloise Jiráska, a do roku 1951 se na festivalu vždy uváděla alespoň jedna jeho hra. Od roku 1991 program Jiráskova Hronova pravidelně obohacují zahraniční neprofesionální divadla.

http://www.jiraskuvhronov.eu/

Autor článku: foto převzato z: http://www.amaterskascena.cz/, Jan Švácha