24.08.2017 10:41

V Kuksu začal festival barokního divadla a hudby Theatrum Kuks

V Kuksu nad Trutnovsku začal 16. ročník festivalu barokního a barokem inspirovaného umění Theatrum Kuks. Do neděle nabídne dvě desítky divadelních a hudebních produkcí. ČTK to dnes řekla ředitelka festivalu Kateřina Bohadlová.

Podle pořadatelů festival představí nové interpretace klasických děl, současné divadlo inspirované obdobím baroka a také znovuobjevená díla barokních umělců, kteří tvořili přímo v Kuksu. Například dnes večer soubor Geisslers Hofcomoedianten uvedl na nádvoří hospitalu lesní erotickou němohru V borůvčí, stejný soubor svým představením Dvě komedie v komedii, které uvede v neděli večer v bývalé sýpce v Heřmanicích, festivalový program uzavře.

Součástí festivalu jsou tři pětidenní umělecké dílny, na víkend budou poprvé připravené také dílny pro děti. „Další festivalovou novinkou je, že máme poprvé v historii tištěný festivalový zpravodaj," řekla Bohadlová. Pořadatelé letos poprvé nabízeli vstupenky v předprodeji přes internet. „Lidé si na to musí zvyknout, takže se nám podařilo prodat nějaké vstupenky, ale nadále jsou vstupenky v prodeji také v infocentrech a také tady přímo v areálu," řekla Bohadlová.

Festival se uskuteční například v areálu hospitalu Kuks, který prošel rekonstrukcí za 450 milionů korun. Barokní komplex v Kuksu začal stavět František Antonín Špork v roce 1692. Stavební činnost vyvrcholila kolem roku 1710. Z původního rozsáhlého lázeňského areálu se do dneška dochoval pouze špitál s kostelem Nejsvětější Trojice a kryptou. Zámek a některé další budovy vzaly za své při povodních a požáru. Světoznámá je sochařská výzdoba areálu od Matyáše Brauna.

https://theatrum-kuks.cz/

Autor článku: ČTK: sja, dr