27.02.2014 14:07

V Liberci začal festival Nanečisto, vystoupí i divadlo bezdomovců

V Liberci dnes začala pětidenní divadelní přehlídka amatérských souborů NaNečisto, na které se mimo jiné představí bezdomovecké divadlo Bohém z Prahy. Aby mohl Bohém do Liberce vůbec přijet, musel v hlavním městě uspořádat několik benefičních představení, na nichž vybíral peníze na cestu. Novinářům to dnes řekla organizátorka přehlídky Kateřina Císařová.

"Nám je neskutečně sympatické, že někdo si zapojení zpátky do společnosti vybere přes divadlo. Tak jsme si řekli, že je musíme mít," uvedla Císařová. Pražský soubor je složený zejména z lidí, kteří žijí na ulici. "Chtěli se ukázat v jiném městě a doufají, že profesionální porota jim dá reflexi, jak zlepšit svoji jevištní mluvu a pohyb," uvedla Císařová motiv jejich účasti.

Hlavním cílem liberecké přehlídky je umožnit amatérským divadelníkům prezentaci jejich představení dříve, než s nimi vyrazí na soutěžní přehlídky. Všechna představení hodnotí lektorský sbor složený ze zkušených divadelních odborníků. Obliba liberecké akce mezi soubory postupně roste. Poprvé se uskutečnila v roce 2006 jako jednodenní jen pro místní soubory v Experimentálním studiu v Lidových sadech. První mimoliberecké soubory přijely na třetí ročník v roce 2008 a letos zájem projevilo 40 souborů. Vystoupit jich však může jen 15. "Přihlásily se úplně nové soubory, které jsme tu dosud neměli," uvedla Císařová.
Bohém vystoupí v Experimentálním studiu v sobotu od 18:30 s inscenací Etudy Mořičvíl.

Podle mluvčí festivalu Zuzany Fuxové ale stojí za to vidět i ostatní představení, jež se konají v Lidových sadech, V-klubu a Ateliéru. Dnes večer například odehraje pražský soubor OLDstars svoji verzi Audience od Václava Havla, nezvyklé bude i páteční představení plzeňského divadla ABasta! "Fungují tak, že si ráno koupí noviny, vyberou z toho, co jim přijde zajímavé a během dne zkouší improvizované etudy. Nikdo tak dopředu neví, o čem to představení bude a jak skončí," dodala Fuxová.

Součástí festivalu jsou také umělecké semináře pro divadelníky. Organizátorům přehlídky se v posledních letech daří získávat podporu pro svoji akci od známých umělců, v roce 2012 ji měli od Tomáše Töpfera, loni od Táni Fišerové a letos od Marka Ebena.

http://www.nanecisto.eu/


Autor článku: ČTK: knt, snm

V Liberci začal festival Nanečisto, vystoupí i divadlo bezdomovců