12.04.2018 11:12

V Městském divadle Brno zkouší muzikál legendárních britských komiků Monty Python´s Spamalot

„Jsem Artuš, král všech Britů!“ rozléhá se po všech koutech rozděleného království. Na západě Anglosasové, na východě Francouzi. Nad tím nic než Keltové a sem tam nějaký ten Skot. V Gwynned, Powys a Dyfed – mor. V království Wessex, Sussex, Essex a Kent – mor. V Mercii a v obou Angliích – mor s padesátiprocentní pravděpodobností úplavice a hladomoru, který postupuje ze severovýchodu rychlostí dvanáct mil za hodinu. Legendy vypráví o mimořádném vůdci, který povstal z chaosu, aby sjednotil ztrápené království, píše se rok 932 n. l…

Ze začátku by se mohlo zdát, že jde o seriózní historický příběh z dob temné anglické minulosti. To by se této látky ovšem nesměla chytit šestice herců a scenáristů – komiků, kteří jsou nám známí pod značkou Monty Python. Graham Chapman, John Cleese, Terry Gilliam, Eric Idle, Terry Jones a Michael Palin spáchali v roce 1969 revoluci v britské televizní zábavě svým pořadem Monty Pythonův Létající cirkus. Půlhodinové skečovité díly bourající jakékoliv konvence, plné anarchistického humoru, politických i náboženských narážek, slovního humoru i scének bez pointy ohromily Británii. Po čtyřech sezónách seriálu se „Pythoni“ rozhodli, že natočí skutečný celovečerní film. Jako první africká vlaštovka tohoto formátu přilétla legenda o králi Artušovi – Monty Python a Svatý grál (1975). Film byl pochopitelně složen z jednotlivých zábavných skečů a situací, ale příběh je víceméně plynulý a jednolitý. S typickým „pythonovským“ nahlížením světa a nekompromisním humorem byl nelítostnou parodií nabubřelých historických velkofilmů své doby. V žebříčku BBC „100 nejlepších komedií všech dob“ se snímek umístil na 15. místě!

Téměř po třiceti letech se jeden z tvůrčí skupiny Monty Python – Eric Idle – rozhodl, že vytvoří muzikálovou podobu Svatého grálu. V libretu naplno vyšel z filmové předlohy, jen dal příběhu sevřenější tvar. Vložil některé starší písně (například slavnou Always Look on the Bright Side of Life z dalšího pythonovského filmu Život Briana), se spolupracovníkem Johnem Du Prezem dopsali další songy a muzikál byl na světě. Premiéra se odehrála na Broadwayi 17. března 2005 v režii Mika Nicholse a po necelých čtyřech letech dosáhla tato show 1 575 repríz. Ze čtrnácti nominací na Cenu Tony nakonec Monty Python’s Spamalot proměnil tři.

Muzikálová komedie, kterou vám přinášíme, zdaleka nepotěší jen příznivce pythonovské zábavy, ale získá si i ostatní svým drsným humorem, skvělými melodiemi a až téměř pohádkovou výpravou.

V režii Stanislava Slováka, ve zbrusu novém překladu Zuzany Čtveráčkové, scéně Christopha Weyerse, kostýmech Andrey Kučerové a Adély Kučerové, v hudebním nastudování Dalibora Tuže, choreografii Martina Packa a s projekcemi Petra Hlouška se hlavních rolí zhostí Petr Štěpán nebo Lukáš Vlček (Král Artuš) a Hana Holišová nebo Andrea Zelová (Dáma z jezera). Jako rytíři kulatého stolu a desítky dalších postav se představí Daniel Rymeš nebo Marco Salvadori, Ondřej Studénka nebo Dušan Vitázek, Jan Brožek nebo Ondřej Halámek, Lukáš Janota nebo Aleš Slanina, Rastislav Gajdoš nebo Ondřej Biravský, Jiří Ressler nebo Jonáš Florián a další.

www.mdb.cz

Autor článku: Lenka Pazourková