28.07.2017 17:34

V Mikulově si popáté připomínají tradici barokního divadla

Dávnou divadelní tradici si od čtvrtka do neděle připomíná Mikulov na Břeclavsku. Popáté se tam koná Festival barokního divadla Moravský Parnas Johanna Georga Gettnera. Přehlídka nese jméno dramatika, divadelního ředitele a herce Gettnera, mikulovského rodáka působícího v 17. století. 

Pátý ročník je podle Miroslava Lukáše z pořádajícího Spolku pro konvent věnován Leopoldu Ignáci Dietrichsteinovi, velkému milovníkovi divadelního umění, jenž žil v letech 1660 až 1708. Když převzal rodový majetek, nechal opravit a dovybavit mikulovské zámecké divadlo a zval tam profesionální herecké společnosti. Blízké vztahy udržoval i s místní piaristickou kolejí, která mu oplátkou dedikovala několik svých divadelních představení.

Přehlídku otevřela ve čtvrtek odborná teatrologická přednáška o barokním divadle mezi Brnem a Vídní. Dnešek pořadatelé věnovali hlavně divadelní společnosti Geisslers Hofcomoedianten z Kuksu. V sobotu večer na zámeckém nádvoří vystoupí Ensemble Opera Diversa z Brna s představením Leviatan, které vychází ze stejnojmenné povídky Josepha Rotha.

V neděli večer zakončí festival v nástupním sále zámku soubor Hof-Musici z Českého Krumlova. Uvede program nazvaný Il Teatro Immaginario - Svět antických hrdinů, pastýřů a nymf v kantátách italského baroka. V novodobé světové premiéře zazní dosud nepublikované skladby dochované v knihovnách v Neapoli a Vídni.

Autor článku: ČTK: tmd, jpt