29.05.2003 00:00

V Muzeu hlavního města Prahy byla zahájena výstava jednoho z nejvýznamnějších řeckých scénografů

Praha 29. května 2003 - Dionisis Fotopoulos je básník - jen místo slov pracuje s hmotou, a "odhaluje tak podstatu snů", jak o tomto světově proslulém řeckém scénografovi řekl divadelní kritik Kostas Georgousopoulos.

Retrospektivní výstava scénického a kostýmního výtvarníka, sochaře a restaurátora Dionisa Fotopoula probíhá od 29. května v Muzeu hlavního města Prahy, jako doprovodná akce 10. ročníku mezinárodní výstavy scénografie a divadelní architektury Pražského Quadriennale 03. Návštěvníkům přinese jedno vizuální překvapení za druhým: Fotopoulovu dosavadní scénografickou tvorbu tu dokumentují desítky kostýmů, scénických modelů a fotografií z inscenací antických her, stěžejních děl klasické dramatiky i současné dramatické tvorby.

Fotopoulos je skutečným mágem hmoty a o hmotné kultuře ví vše: od výroby hedvábí, po stavbu lodí či šití bot. Čarovné obrazy, které na scéně vytváří "básník masek", jak bývá Fotopoulos nazýván, v sobě spojují odkaz antického starověku s evropským uměním posledních desetiletí.

Dionisis Fotopoulos (1943) studoval na Akademii výtvarných umění v Athénách. Na studiích se setkal s malířem Jannisem Tsarouchisem, velikým znalcem francouzského a byzantského malířství; díky němu poznal i básníka Odyssea Elytise, nositele Nobelovy ceny, filmového režiséra Nikose Kondorose a režiséra Karolose Kouna. Ti se stali jeho učiteli a přivedli jej ke svobodné komunikaci se současnými uměleckými proudy.

Fotopoulův debut na řecké divadelní scéně se odehrál v poslední třetině šedesátých let, kdy v Řecku vládla diktatura plukovníků (1967 - 1970), ale kdy se umělecký svět navzdory cenzuře snažil najít kontakt s vlastní minulostí, tak jak tomu bylo i v modernistické Evropě, a vybudovat novou, dlouho hledanou, moderní řeckou uměleckou identitu, která by se nově a bez komplexů vyrovnala s dědictvím antiky. Dionisis Fotopoulos k tomuto hledání svým dílem významně přispěl.

Fotopoulos navrhl výpravu a kostýmy pro více než tři stovky divadelních představení a čtyři desítky filmů. Je autorem kostýmů pro frivolní bulvár, starověké řecké hry, symbolické i ironické hry fraškovitého typu, stěžejní klasická, neoklasická a moderní díla. Spolupracoval s mnoha předními řeckými i světovými režiséry jako Karolos Koun, Peter Hall, Peter Stein, Jurij Ljubimov. Je držitelem řady domácích i zahraničních ocenění a autorem mnoha odborných publikací. V roce 1991 se představil multimediální instalací i na Pražském Quadriennale. Letos se Pražského Quadriennale zúčastní také osobně, tentokrát jako člen poroty.

Kontakt:
Renata Elhenická
Tel/fax: + 420 2 24 93 37 55
GSM: + 420 602 935 760
e-mail: renata@elhenicka.cz

Poznámky:
Muzeum hl.m. Prahy, Na Poříčí 52, Praha 8 - Florenc
29.5. - 20.7. 2003
Slavnostní vernisáž za účasti D. Fotopoula se koná v pátek 13. června 2003 v 17.00 v Muzeu hl.m.Prahy.
Putovní výstava, připravená Unií evropských divadel, se koná u příležitosti řeckého předsednictví Evropské unii.
Pořádá Divadelní ústav ve spolupráci s Muzeem hl. m. Prahy jako doprovodnou akci Pražského Quadriennale 2003. Na výstavě se dále podílejí: Řecké velvyslanectví, Řecké ministerstvo kultury, Národní divadlo Severního Řecka v Soluni a Kulturní olympiáda 2001-2004.
K výstavě je vydán český a anglický katalog.

Autor článku: redakce