02.06.2018 10:35

V Národním divadle dnes zazpívá Edita Gruberová v opeře Norma

Proslulá slovenská pěvkyně Edita Gruberová vystoupí dnes v opeře Norma Vincenza Belliniho v Národním divadle v Praze. Jedná se o poslední ze tří jejích pražských vystoupení v rámci inscenace režiséra Toma Sugaa, kterou nazkoušela během turné v Japonsku se Státní operou. Nejde o koncertní provedení, představení bude plnohodnotnou operou.

Gruberovou náročný part Normy proslavil na mnoha světových jevištích. Titulní roli v Belliniho opeře zařadila do svého repertoáru v roce 2003 a zpívala ji například v Mnichově, v Berlíně, Bruselu, Vídni, Hamburku a Paříži. Podle hudebních odborníků patří ke 'vzorovým zpodobněním druidské kněžky' a v této roli dosáhla podobného věhlasu jako před ní Maria Callasová, Montserrat Caballéová a Joan Sutherlandová. „Norma chce velké a skvěle vyškolené hlasy, elastické, se silným kulatým zvukem a dlouhým dechem, schopné vyklenout melodie do oblouků bez jakýchkoli švů," konstatovala operní znalkyně Věra Drápelová.
Orchestr Státní opery bude řídit slovenský dirigent Peter Valentovič, který Gruberovou pravidelně doprovází zejména jako dirigent, ale i jako klavírista pěveckých recitálů.

Gruberová, která loni oslavila sedmdesátiny, je mimo jiné čestnou členkou Vídeňské státní opery, kde poprvé vystoupila v roce 1970. Ještě před absolutoriem na bratislavské konzervatoři - v únoru 1968 - debutovala v roli Rosiny v Lazebníku sevillském na jevišti bratislavské opery. Poté ale místo na první slovenskou scénu kvůli špatnému kádrovému profilu putovala do opery v Banské Bystrici. Brzy ovšem přišla nabídka ze Státní opery ve Vídni, kde se mladá pěvkyně napoprvé v roce 1970 zaskvěla jako Královna noci v Mozartově Kouzelné flétně. Hostování se změnilo v trvalé angažmá, ale ještě před tím přechodný pobyt za hranicemi v nucenou emigraci.
Její první vystoupení v Praze se uskutečnilo v roce 1979 na festivalu Pražské jaro. K příjezdu původně nedostala vstupní vízum, ale vídeňský soubor pohrozil zrušením celého vystoupení.

https://www.narodni-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: jir, mal