03.06.2022 10:01

V neděli začíná v Olomouci festival Moravské divadelní léto v parku

Dvě olomoucká divadla – Moravské divadlo a Divadlo na Šantovce spojila síly a na červen připravila speciální openairovou scénu v areálu Výstaviště Flora ve Smetanových sadech. Cílem společného divadelního festivalu, který proběhne od 5. do 29. června, je oživit společenský život ve městě a naladit diváky na začátek léta. Kromě oblíbených inscenací Moravského divadla uvidíme třeba představení pražského Divadla na Zábradlí, Komorního divadla Kalich či ostravského Divadla Petra Bezruče. Ze zahraničních hostů vystoupí prestižní krakovský soubor KTO Teatr a bratislavské divadlo GUnaGU. Vstupenky na jednotlivá představení jsou v prodeji v pokladnách obou divadel a online na webu moravskedivadelnileto.cz.

Moravské divadelní léto zahájí v neděli 5. června stand-upové uskupení Děláme to ve třech složené z herců činohry Moravského divadla Romana Vencla a Jana Ťoupalíka, a kouzelníka Karla Pomahače. „Naše stand-up skupina Děláme to ve třech vznikla tak nějak samovolně v roce 2018. Absolvovali jsme už na čtyřicet vystoupení po celé republice a pořád nás to spolu baví, což je snad poznat i na jevišti. Nemůžeme se dočkat, až zase budeme stát před domácím olomouckým publikem, pro které jsme si připravili zbrusu nový program plný humoru a zábavy na hraně dobrého vkusu. Kromě nás tří vystoupí také speciální host, kterým bude známý olomoucký influencer Daneček,“ zve za skupinu Roman Vencl.

V úterý 7. června festival přivítá prvního hosta, a to Komorní divadlo Kalich s inscenací Sex noci svatojánské. V komedii podle Woodyho Allena zahrají Václav Kopta, Barbora Munzarová či Jaromír Meduna.

Ve středu 8. června se diváci rozloučí s „domácími” Postřižinami. Poetický příběh Bohumila Hrabala z prostředí venkovského pivovaru čeká derniéra s dramaturgickým úvodem. Také druhá červnová neděle bude patřit Moravskému divadlu a vánoční komedii Když se zhasne, tentokrát s exkluzivním obsazením. „V roli Niny se jako speciální a milý host představí oblíbená filmová herečka Michaela Kuklová,“ upozornil šéf činohry Roman Vencl. Moravské divadlo uvede v první půli měsíce ještě Sluhu dvou pánů a muzikál Noc na Karlštejně.

Další zajímavý program slibuje v úterý 14. června neobarokní site-specific opera Římská Lukrécie současného hudebního skladatele Tomáše Hanzlíka z olomouckého Ensemble Damian, které bude předcházet dramaturgický úvod. Dílo vzniklo na základě úpravy dochovaného barokního libreta Heinricha Rademina k parodické opeře na antický námět z roku 1731. „S využitím živého komorního orchestru, chlapeckého pěveckého sboru Bruncvík a herců-zpěváků souboru Geisslers Hofcomoedianten přiblížíme poslední dny římského království. Údajné zneužití manželky vysokého důstojníka se stane záminkou pro svržení vládnoucí dynastie,“ sdělil za Ensemble Damian vedoucí souboru Tomáš Hanzlík, který se stejným projektem vystoupí o týden dříve i v Národní galerii Praha.

Páteční večer 17. června zpříjemní koncert kapely Nezmaři, která se na hudební scéně pohybuje už více než čtyřicet let a patří k legendám českého folku.

Moravské divadelní léto myslí i na děti. Na své si přijdou v sobotu 18. června dopoledne, kdy pro ně brněnské divadlo MALÉhRY s Barborou Seidlovou zahraje Sněhovou královnu na motivy pohádky H. Ch. Andersena. „Kromě pohádkového představení bude součástí programu i výtvarná dílna, malování na obličej a další atrakce,“ uvedla za Ateliér MDO Jana Posníková.

Pozvání přijaly také zahraniční soubory. „Jsme nadšení z účasti prestižního krakovského souboru KTO Teatr, který přijede s vizuálně atraktivní choreografií Peregrinus ve stylu pouličního divadla. Chceme, aby tato inscenace v divácích co nejvíce rezonovala, proto boříme pomyslnou bariéru jeviště a hlediště a diváka vtáhneme přímo do centra dění. Určitě půjde o mimořádný zážitek,” prozradil ředitel Moravského divadla David Gerneš. Inscenace věhlasného režiséra Jerzyho Zońa, která s lehkou ironií a nadsázkou odhaluje pasti současného světa, bude k vidění v neděli 19. června večer za symbolické vstupné. Po skončení bude následovat beseda.

Hned v pondělí 20. června přijede další zahraniční host. Slovenská herecká legenda Božidara Turzonovová se představí v komedii Riaditeľky zemegule, se kterou do Olomouce přijede bratislavské divadlo GUnaGU.

Také další dny mohou diváci trávit ve společnosti lákavých titulů hostujících souborů. V situační komedii s prvky hororu Lov na losa zahrají 21. června např. Saša Rašilov a Marek Daniel. Den poté přijede Divadlo na Zábradlí s inscenací Zlatá pláž, pod kterou je podepsaný tvůrce populárních seriálů MOST! a Okresní přebor Jan Prušinovský. V hlavních rolích se představí Jana Plodková, Petr Čtvrtníček nebo Jiří Vyorálek. Dva měsíce po premiéře v ostravském Divadle Petra Bezruče budou mít 24. června olomoučtí diváci příležitost užít si adaptaci románu Karin Lednické Šikmý kostel. „Převést první díl Šikmého kostela Karin Lednické na jeviště a k tomu ve zkratce odvyprávět celý příběh ztraceného města mi zprvu přišlo jako nemožná věc. Po mnoha schůzkách, zkouškách i dalších spletitých útrapách se ale stal zázrak a Bezruči odehráli premiéru. Na pokraji vysílení, na pokraji možného,” odtajnila okolnosti vzniku hry režisérka Janka Ryšánek Schmiedtová. Před představením se bude konat dramaturgický úvod.

Závěr Moravského divadelního léta obstarají opět populární činohry Moravského divadla. Velkou dávku humoru na sobotní večer 25. června slibuje francouzská komedie Jméno; 27. (vč. besedy po představení) a 28. června nové nastudování Gogolovy komediální klasiky Revizor v režii Jany Paulové; veselí pod širým nebem zakončí komorní tragikomedie Královny.

Zpestřením závěru divadelního festivalu v parku bude hudební show a křest nového EP Natálie Tichánkové, členky činohry Moravského divadla a frontmanky kapely 4GOOD. „Speciálním hostem koncertu a zároveň kmotrem EP bude čtyřnásobný slovenský Zlatý slavík a vítěz slovenské Superstar Peter Cmorik,“ upozornila Tichánková.

https://moravskedivadelnileto.cz/

Autor článku: Pavlína Dočkalová