01.02.2017 11:07

V New Yorku dnes začíná výstava unikátního rukopisu opery Rusalka

V galerii Českého centra v New Yorku dnes začíná výstava unikátního rukopisu opery Rusalka Antonína Dvořáka ze sbírek Národního muzea. Vedle jediného autentického notového záznamu si zájemci do 23. února mohou prohlédnout další předměty a dokumenty, například originál libreta opery o nešťastné víle, Dvořákův americký skicář, scénické návrhy a kostýmy. Den po zahájení výstavy newyorská Metropolitní opera uvede premiéru nového nastudování Rusalky.

"Národní muzeum spravuje nejrozsáhlejší a nejvýznamnější soubor dvořákovských materiálů na světě a vystavené předměty patří opravdu mezi unikáty. Mezi nimi však vyniká zejména autografní partitura Rusalky, kterou vystavujeme zcela výjimečně a v zahraničí je nyní dokonce vystavena vůbec poprvé. Kompletní partituru si pak zájemci budou moci prolistovat v elektronické podobě na tabletu," uvedl generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš. Výstavu zahájí český ministr kultury Daniel Herman, který je od pondělí v USA na pětidenní pracovní návštěvě a ve čtvrtek se zúčastní premiéry v Metropolitní opeře.

Při příležitosti nového nastudování Dvořákovy Rusalky do New Yorku zavítají hned tři její slavné představitelky - Gabriela Beňačková, která si Rusalku zazpívala právě v Metropolitní opěře v roce 1993, Magda Vašáryová, představitelka nešťastné víly ve filmové verzi z roku 1977 a americká pěvkyně Renée Flemingová, jejíž kostýmy budou součástí výstavy. Sopranistka Beňačková se také sejde s tenoristou Petrem Nekorancem, který na konci ledna zvítězil v jedné z nejvýznamnějších pěveckých soutěží, Mezinárodní soutěži Francesca Viñase pořádané v Barceloně.

Rusalku v Metropolitní opeře 2. února uvedou teprve potřetí v historii. Režisérkou české pohádkové opery je Američanka Mary Zimmermanová, v titulní roli se představí světoznámá lotyšská sopranistka Kristine Opolaisová. Newyorská scéna nabídla posluchačům Dvořákovu operu zatím naposledy v roce 2014. Roli Rusalky tehdy ztvárnila Flemingová pod vedením rakouského režiséra Otto Schenka.

Autorem libreta romantické pohádkové opery Rusalka je Jaroslav Kvapil. Byla dokončena v roce 1900 a premiéru měla 31. března 1901 v Národním divadle. Nejznámější árií z tohoto díla je zpěv Rusalky k Měsíci: Měsíčku na nebi hlubokém.

http://new-york.czechcentres.cz/cs/program/detail-akce/rusalka9/

Autor článku: ČTK: jir