25.09.2017 14:10

V Novém divadle v Plzni spadla před inscenací opona, nikoho nezranila

Na jeviště nové divadelní budovy v Plzni spadla v sobotu velká plyšová rozhrnovací opona. Stalo se to při přípravě na večerní představení inscenace Sluha dvou pánů. Opona nikoho nezranila. Ředitel divadla Martin Otava zrušil představení, dokud se neodstraní poškozené části technologie a dokud nebude mít zařízení revizní posudek o bezpečném provozu celého jeviště. Divadlo předpokládá, že scéna se znovu otevře v úterý, řekla dnes ČTK mluvčí divadla Michaela Svobodová.

Novou divadelní budovu za téměř 900 milionů korun Plzeň otevřela před třemi lety, v září 2014. Divadlo se zejména zpočátku potýkalo s problémy s moderními technologiemi. Kvůli nim se muselo rušit několik představení.

Sobotní událostí se podle mluvčí zabývala i policie, přizván byl také soudní znalec v oboru strojírenství a zástupci dodavatele. V předběžném závěru znalec a revizní technik usoudili, že pád opony zapříčinila kolize oponového tahu s šálovým ramenem na levé straně jeviště v úrovni šestého patra. Pohyb a vlnění látky opony vůči šále pravděpodobně vychýlilo celé šálové rameno. Před spuštěním opony nebylo podle Svobodové možné takový stav předpokládat ani mu předejít.„Ke kolizi došlo i přesto, že všechny provozní předpisy a technické normy byly dodrženy a zároveň nebylo shledáno pochybení obsluhujícího personálu," citovala Svobodová předběžné závěry odborníků. Oficiální závěr bude ve zprávě soudního znalce, ke které se pak vyjádří zástupce dodavatele a navrhne další úpravy a opatření, aby se událost znovu neopakovala.

Lidé, kteří v sobotu přišli o představení, mohou hru vidět v náhradním termínu 26. prosince od 17:00 nebo mohou vrátit vstupenky do 29. září. Jako kompenzaci za problémy divadlo nabízí poloviční slevu na jakékoliv představení ze svého repertoáru.

https://www.djkt.eu/

Autor článku: ČTK: lap, abz