10.05.2018 13:46

V objektu Strašnického divadla končí soubor Divadlo X10, radnice hledá nového nájemce

V objektu Strašnického divadla končí soubor Divadlo X10. Radnice Prahy 10, která objekt vlastní, hledá nového nájemce, nejlépe s podobným zaměřením. Zároveň připravuje rekonstrukci budovy, která však nezačne dříve než příští rok. ČTK to dnes sdělil místostarosta Prahy 10 Tomáš Pek (TOP 09). Zástupci Divadla X10 tvrdí, že chtěli v objektu na sídlišti Solidarita zůstat a radnice s nimi odmítla jednat o podmínkách, což místostarosta popřel.

Divadlu X10, které v objektu působí od roku 2013, skončí nájem ke 30. červnu. Dále bude působit v prostoru v Charvátové ulici nedaleko Národní třídy. Podle ředitelky souboru Lenky Havlíkové nebyla městská část ochotná jednat o dalších podmínkách nájmu s ohledem na plánovanou rekonstrukci.

„V polovině ledna 2018 nečekaně volal úředník odboru nebytových prostor a sdělil mi, že rekonstrukce nebude dříve než za rok a půl a že by tedy bylo možné naši nájemní smlouvu prodloužit do června 2019. Na schůzce s úředníky jsem uvedla, že v této situaci chci jednat o podmínkách nájmu, odkázali mne na politickou reprezentaci městské části. Na moje pokusy o komunikaci od poloviny února 2018 nikdo nereagoval," uvedla ředitelka. Podle Havlíkové je nepochopitelné, že městská část kvůli nekoncepčně naplánované rekonstrukci vyžene z budovy divadla fungující a oceňovaný soubor. „Navíc musím říct, že v archivu Strašnického divadla je několik plánů rekonstrukce, v podstatě v každém volebním období nějaký vznikl, ale žádný se nerealizoval," doplnila.

Podle Peka není pravda, že by soubor nedostal možnost v objektu dále působit. „Městská část byla ochotná prodloužit smlouvu za stávajících podmínek, minimálně na sezónu 2018/2019, což Divadlu X10 také nabídla. O prodloužení smlouvy ale Divadlo X10 nepožádalo a v nájmu tak končí ze své vlastní vůle," sdělil ČTK. „Je nám líto, že divadlo v prostoru končí, i když rozumíme tomu, že chtějí mít jistotu délky dalšího pronájmu," doplnil.

Městská část zatím nemá projekt plánované rekonstrukce, na jeho vypracování hledá projektanta. S ohledem na zákonné lhůty tak rekonstrukce nezačne dříve než v příštím roce. V mezidobí bude městská část hledat nového nájemce. „Kritériem bude samozřejmě i způsob, kterým chce prostor využívat, stojíme o to, aby byl v souladu se současným využitím budovy," uvedl místostarosta.

Budova Strašnického divadla vznikla na přelomu 50. a 60. let jako kulturní dům s knihovnou a restaurací. Mezi lety 1983 a 1992 zde působilo Divadlo Járy Cimrmana. Jde o jediné repertoárové divadlo v Praze 10, která má více než 100.000 obyvatel. Divadlo X10 se zaměřuje na současnou dramatickou tvorbu a věnuje se také hrám odehrávajících se na hranicích pouličního divadla.

http://www.divadlox10.cz/

Autor článku: ČTK: psc, jw