23.01.2017 10:46

V Pardubicích startuje 17. ročník GRAND Festivalu smíchu

Rok se s rokem sešel a Pardubice se znovu na jeden týden stanou centrem nejlepších divadelních komedií a hlavním městem smíchu České republiky! Východočeské divadlo bude totiž od 23. do 30. ledna hostit již XVII. ročník GRAND Festivalu smíchu, který je svým zaměřením zcela unikátní, neboť se věnuje výhradně komediálnímu žánru, jenž je na jiných festivalech neprávem opomíjen. Diváky v hlavním programu čeká sedm nejlepších komedií, které v minulém roce vznikly na jevištích českých a moravskoslezských divadel a které se v soutěžním klání utkají o titul Komedie roku 2016. Další vynikající komediální představení budou moci zájemci zhlédnout v doprovodném programu, v prologu či epilogu festivalu.

Mezi nejkvalitnější komediální inscenace roku 2016 byly vybrány gangsterka se zpěvy Frank V. Městského divadla Brno, bláznivá krimi S nebožtíkem v patách Městského divadla Mladá Boleslav, Souborné dílo Williama Shakespeara ve 120 minutách českobudějovického Jihočeského divadla, Saturnin v podobě swingové grotesky pro celou rodinu v podání Národního divadla Brno, temperamentní komedie ze slunné Itálie Poprask na laguně libereckého Divadla F. X. Šaldy, hudební komedie Proč muži neposlouchají a ženy neumí číst v mapách pražského Divadla ABC a divadelní verze kultovního britského televizního sitcomu Jistě, pane ministře pořádajícího souboru Východočeského divadla.

Soutěžní komedie tradičně ohodnotí odborná porota, která bude zasedat ve složení: divadelní recenzenti Jana Paterová, Jan Kolář a Petr Klár, dramaturg České televize a pedagog DAMU Zdeněk A. Tichý a režisér Otakar Kosek. Alternativou odborné poroty bude stejně jako v minulých ročnících studentská porota, kterou budou tvořit Kristýna Plešková (Slezská univerzita Opava), Martina Žáčková (Karlova univerzita Praha) a Tereza Blažková (Masarykova univerzita Brno). Své hlasy samozřejmě odevzdají i sami diváci. Hlavní cenou festivalu pak bude titul Komedie roku 2016, dále budou předány Ceny odborné a studentské poroty, Cena diváků a Ceny za nejlepší ženský a mužský herecký výkon.

Pošesté bude udělena také Cena Genia smíchu, která je oceněním za mimořádný přínos v herectví, režii či jiné oblasti divadelnictví komediálního žánru v posledních letech. O držiteli této ceny, jejíž název je odvozen od sochy Genia akademického sochaře Bohumila Kafky umístěné v průčelí historické budovy Východočeského divadla, rozhoduje Akademie Genia smíchu složená z kritiků, divadelních publicistů, teoretiků, ale i režisérů a dramaturgů. Předchozími držiteli ceny jsou Jiří Suchý, Lubomír Lipský, Jan Borna, David Drábek a Jan Vodňanský.

Výsledky festivalu budou vyhlášeny v rámci závěrečného Galavečera smíchu, který 30. ledna už potřinácté natočí Česká televize, hlavní mediální partner přehlídky, a odvysílá ho v posunutém přímém přenosu na programu ČT art. Večerem diváky provede herečka Lucie Zedníčková a člen domácího hereckého souboru Milan Němec.

Nad XVII. ročníkem GRAND Festivalu smíchu převzali záštitu ministr kultury ČR Daniel Herman, hejtman Pardubického kraje Martin Netolický, primátor města Pardubice Martin Charvát a prezident Herecké asociace Jiří Hromada.

Kompletní program festivalu je uveřejněn na webu www.festivalsmichu.cz nebo na domovských stránkách Východočeského divadla www.vcd.cz. K přehlídce se připojila také Východočeská galerie Pardubice, která uspořádala výstavu Martina Velíška s názvem Ránoc.

Autor článku: Radek Smetana