09.01.2017 13:09

V Plzni se v projektu o paleontologii spojilo divadlo a muzeum

V Plzni vznikl nový projekt pro děti zaměřený na paleontologii. Spolupracují při něm Divadlo Alfa a Západočeské muzeum. Malí diváci se mohou nejdřív pobavit při hře o cestě dětí do středu Země v divadle, v muzeu se pak dozvědí víc o prehistorii či o světově významných paleontologických nalezištích na Plzeňsku. Premiéra hry byla už loni v říjnu, na interaktivní programy Paleontologie naživo do muzea se mohou školy objednávat od ledna, řekla ČTK dramaturgyně divadla Petra Kosová.

Představení Cesta do středu Země (sopouchem Milešovky) vzdává hold fantazii spisovatele Julese Verna a režiséra Karla Zemana, a hlavně jeho filmu Cesta do pravěku. Popisuje cestu čtyřčlenné skautské výpravy, kterou v Milešovce v sopouchu vyhaslé sopky zasype kamení. Skauti sestupují do nitra Země, poznávají celou prehistorii planety, potkávají zvířata a nakonec se vynoří v katedrále na náměstí v Plzni. Ve hře jsou odkazy nejen na Verna a Zemana, ale také na dvě světově proslulá naleziště Plzeňského kraje, Nýřany a Radnice. Ožije v ní i jeden z nýřanských nálezů, býložravý plaz Edaphosaurus, řekla Kosová.
"Vznikl následný interaktivní program pro stejnou cílovou skupinu dětí na přelomu prvního a druhého stupně základní školy. U nás se podívají na hru, prožijí dobrodružství a pokračují v muzeu také zajímavě, taky dobrodružně, už v návaznosti na regionální historii a v souvislosti se školní výukou," řekla. Asi hodinové divadlo a stejně dlouhý interaktivní program v muzeu mohou být podle ní ideální pro mimoplzeňské školy. Když už přijedou do Plzně, mohou kromě divadla využít čas k zábavě a vzdělání i dalším způsobem v muzeu.
Návštěva muzea může na představení navázat ve stejný den, nebo se může uskutečnit v jiném termínu. Program je vždy třeba objednat předem. "Na děti čeká v muzeu dobrodružná výprava do světa prehistorie. Dozvědí se, jaký je rozdíl mezi archeologem a paleontologem, a vyzkouší si tuto profesi na vlastní kůži. Program by měl děti nejen vzdělávat, ale měl by je především bavit, motivovat a inspirovat," doplnila Denisa Brejchová ze Západočeského muzea v Plzni.

http://www.divadloalfa.cz/

Autor článku: ČTK: lada Pešková, gcm