10.12.2004 00:00

V Plzni uvedou Krále Leara

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Plzni

 

 

TISKOVÁ ZPRÁVA

 

 

 

V sobotu 18. prosince 2004  uvede činoherní soubor DJKT v Plzni premiéru tragédie Williama Shakespeara Král Lear v režii Jana Buriana, s Pavlem Pavlovským v titulní roli.

 

 

WILLIAM SHAKESPEARE: KRÁL LEAR

 

Přeložil Martin Hilský

 

Režie: Jan Burian

Scéna: Karel Glogr

Kostýmy: Ivana Brádková

Scénická hudba: Petr Kofroň

Šermy a bitvy: Karel Basák

Dramaturgie: Marie Caltová

 

      Lear, král Británie………………….…..Pavel Pavlovský

      Goneril, Learova nejstarší dcera….……Jana Kubátová

      Vévoda z Albany……………… ………..Josef Nechutný

      Regan, Learova druhá dcera……………Klára Kovaříková

      Vévoda z Cornwallu, Reganin manžel….Jakub Zindulka

      Kordelie, Learova nejmladší dcera…….Ludmila Čermáková

      Francouzský král………………………..Vilém Dubnička

      Vévoda burgundský……………………...Miloslav Krejsa

      Hrabě z Kentu……………………………Zdeněk Mucha

      Hrabě z Glostru…………………………..Viktor Vrabec

      Edmund, Glostrův nemanželský syn……Martin Stránský

      Edgar, Glostrův mladší syn……………...Zdeněk Rohlíček

      Learův šašek………………………………Antonín Procházka

      Osvald, Gonerilin správce………………..Michal Štěrba

      Šlechtic, Herold…………..……………….Michal Štrich

      Curan, Glostrův sluha a posel……………Miloslav Krejsa

      Cornwallův sluha, Setník…………………Antonín Kaška

      Šlechtici, vojáci a sluhové

 

Druhá premiéra činoherního souboru v sezóně 2004/5 v sobotu 18. prosince 2004 

ve Velkém divadle.

 

 

Dramaturgyně Marie Caltová:

V sobotu 18. prosince uvede činoherní soubor  v prostorách Velkého divadla Shakespearovu monumentální tragedii Král Lear. Ředitel plzeňského divadla  Jan Burian, tentokrát v roli režiséra, obsadil do titulní postavy Leara Pavla Pavlovského. Šedesátiny, které Pavlovský oslaví několik dnů před premiérou, nebyly hlavním důvodem obsazení do této krásné, ale současně i veleobtížné role. Pavel Pavlovský už v minulých létech jako představitel jiných významných shakesperovských postav (Othello, Jago, Richard III., Claudius) ukázal, že jejich duši rozumí a dokáže objevovat ambivalenci jejich činů.

Hlavní tematickou linií Krále Leara je cesta k poznání. Je to cesta od vnímání povrchu jevů k bolestnému objevování nejvnitřnějšího smyslu života. Jde o příběh krále, který oslněn vlastním efektním gestem spáchal osudovou chybu a ve své pýše si ji nebyl schopen včas přiznat.  A pak již jen mohl z propasti svého pádu sledovat, jak tím otevřel prostor prostřednosti, zlu a amorálnosti. Těmi, kdo Learovi nastavují zrcadlo poznání, jsou Šašek (Antonín Procházka) a jím zavržený hrabě z Kentu (Zdeněk Mucha).

Příběh Leara se umocňuje podobným osudem vévody z Glostru (hraje ho Viktor Vrabec), který musí ztratit oči, aby prohlédl ze své zaslepenosti. Glostrovy syny Edmunda a Edgara, protikladné póly dobra a zla, představují Martin Stránský a nový člen souboru Zdeněk Rohlíček. V roli zavržené dcery Kordelie se představí další nová členka plzeňské činohry, Ludmila Čermáková. Její proradné sestry Goneril a Regan nastudovaly Jana Kubátová a Klára Kovaříková. Josef Nechutný, Jakub Zindulka, Michal Štěrba, Michal Štrich, Miloslav Krejsa a Vilém Dubnička jsou představiteli dalších významných postav hry. Bitevní scény s obsáhlým komparsem nastudoval Karel Basák.  Inscenační tým tvoří scénograf Karel Glogr, kostýmérka Ivana Brádková a skladatel scénické hudby Petr Kofroň.

 

 

Režisér inscenace, ředitel DJKT Jan Burian:

            - o představiteli  titulní role

Pavel Pavlovský patří k těm hercům, kteří roli pojímají vždycky jako osobní výpověď o světě a svých postojích k němu. Jeho práce na roli je podložena nejen studiem, ale i hlubokým prožitkem,  v každé dramatické postavě přináší sám sebe a svou vlastní interpretaci. Nesmírně rád s ním pracuji, protože dokáže být režisérovi partnerem, s nímž se společně podílí na výkladu inscenace.

            - o hře

O Shakespearovu Learovi je možné buď mluvit dlouhé hodiny a nebo kolem něho prostě mlčet, protože je to hra skládající se z tolika významových a divadelních vrstev, že popsat ji je takřka nemožné. Proto je to asi úkol, který každého vzrušuje a který je pro realizaci tak obtížný. Může se potom však  odvděčit  těm, kteří na něm pracují, i těm kteří, se na to dívají, mimořádným zážitkem opravdu básnického dramatu.

 

Eva Ichová, tisková mluvčí:

- plzeňské inscenace Krále Leara

 

Poprvé Leara na plzeňskou scénu uvedl v r. 1872 Pavel Švanda ze Semčic, první ředitel, jehož jméno je spojeno se vznikem stálého české profesionální scény v Plzni. Dvakrát se s ním utkal legendární Vendelín Budil jako režisér i představitel titulní role (1904 a 1921).

Po mnoha desetiletích nastudoval Leara režisér Ota Ševčík s Jaroslavem Konečným v hlavní roli v roce 1988.

 

Pozn.: Shakespearovy vrcholné tragédie vznikaly kolem roku 1600 (Julius Caesar, Hamlet, Othello, Macbeth - Krále Leara napsal asi v r. 1605)

 

 Ichová Eva

ichova@djkt-plzen.cz

Autor článku: příspěvky veřejnosti