03.06.2019 12:39

V Ponci odstartuje třítýdenní svátek tance Tanec Praha

Korejská choreografka An Un-me (Eun-Me Ahn) se souborem mladých tanečníků zahájí dnes večer v Praze 31. ročník festivalu Tanec Praha.
České publikum ji vidělo už loni, kdy vystoupila spolu se svými tančícími krajankami ve věku, kdy profesionální tanečníci jsou již dávno v důchodu. Letos autorka a stále aktivní tanečnice přiváží choreografii Let Me Change Your Name a mladistvou energii tanečníků s rytmické elektro beaty a pestrou škálou barev na scéně.

V divadle Ponec se bude představení opakovat v úterý a ve středu, festival v Praze potrvá do 22. června a zavítá i do dvou desítek měst a obcí v ČR. Vedle představitelů domácí taneční scény a hostů z Evropy festival uvede poprvé tanečníky z Madagaskaru či Indonésie. Čeští umělci připravili společný projekt s tanečníky z Ghany a jako jednu ze tří událostí sezony pořadatelé označují vystoupení tanečníků z mekky současného tance, z Izraele.

Izraelská choreografka Sharon Eyalová, bývalá členka i umělecká ředitelka slavného Batsheva Dance Company, se svým souborem L-E-V Dance Company převedla do taneční podoby text Neila Hilborna OCD vyprávějící o obsedantně kompulzivní poruše a tematizující motiv míjení v lásce. Představení doplňuje živá hudba, stejně jako třetí událost sezony, jíž festival vyvrcholí a kterou bude představení francouzského akrobata a choreografa Yoanna Bourgeouise.

Bourgeois se pokouší přiblížit momentům zastavení v pohybu i zastavení v čase. Balancování mezi pohybem a klidem, časem a bezčasím, nebem a zemí a mezi reálnem a snem ukáže divákům ve dvoraně Veletržního paláce.

Tanec Praha nabízí množství doprovodného programu v podobě workshopů, představení pro rodiny s dětmi či jen pro děti, některá vystoupení se konají pod širým nebem, a tudíž bez vstupného. Celý program je na www.tanecpraha.cz.

Foto: Tanec Praha

Autor článku: ČTK: hrm, jw

V Ponci odstartuje třítýdenní svátek tance Tanec Praha

Festivaly

19.09.2019

Ztráta nevinnosti – Depresivní děti slaví 15 let

Večery od 1. do 7. října 2019 budou v pražském divadle Venuše ve Švehlovce patřit uměleckému gangu Depresivní děti touží po penězích, který již patnáct let posouvá hranice divadelního umění. Nezávislé divadelní těleso oslaví výročí svého vzniku přehlídkou aktuální tvorby. Uvádět budou například svoji nejdéle hranou inscenaci  120 dnů Sodomy.

18.09.2019

Doprovodný program festivalu Palm Off 2019 nabídne bezplatné projekce, koncert, scénické čtení, diskuze i výstavu

Čtvrtý ročník mezinárodního setkání divadel střední Evropy Palm Off Fest představí od 22. října do 4. listopadu 2019 v Divadle pod Palmovkou to nejlepší (nejen) ze středoevropského divadla. S letošním tématem „Hrdinové jako my“ přináší festival opět také bohatou nabídku doprovodného programu, která zahrnuje přehlídku dokumentárních snímků, scénické čtení, diskuze s tvůrci  i speciální debatu věnovanou divadelním festivalům.

16.09.2019

Zahraniční divadelní program festivalu 4+4 dny v pohybu otevře provokativní show The Clearing

Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu má již tradičně na programu také výrazný zahraniční divadelní program. Divadelní část festivalu bude v sobotu 5. 10. ve 20:00 zahájena v pražském Divadle Archa představením The Clearing amerického performera a kurátora Jeremyho Wadea. Diváci se mohou dále těšit například na finsko-egyptskou umělkyni Samiru Elagoz nebo íránského non-binárního umělce Sorour Darabi.