31.08.2022 13:41

V Praze skončí festival nového cirkusu Letní Letná, trval tři týdny

V Praze dnes skončí posledními vystoupeními mezinárodní festival nového cirkusu Letní Letná. Poslední večer ještě vystoupí hlavní hvězdy přehlídky. K nim patří francouzský umělec Johann Le Guillerm, švédský soubor Cirkus Cirkörse se svým představením Knitting Peace, žonglér Wes Peden a klaun Thom Monckton a španělský soubor Compañía de Circo "eia".

Novocirkusové umění obsadilo Letenské sady na tři týdny. Tradičně ukázalo slavné světové umělce, z nichž mnozí se do Prahy vracejí, i výběr z české produkce.

Ti, kteří se na festival vracejí, jsou třeba Švédové Cirkus Cirkörse. Do Prahy vrátili po devíti letech. Jejich "pletení míru", ve kterém se proplétají výkony akrobatů s neobvyklou scénou plnou příze, zauzlovaných vláken, bavlněných látek, hadrů, sítí z lan, nití a drátů, patří k jejich nejoblíbenějším a nejúspěšnějším představením. I na letošní Letní Letné patřil k divácky nejúspěšnějším souborům.

Poněkolikáté také pražské publikum zhlédlo výkony jedné z legend oboru, Johanna Le Guillerma. Letos přijel s projektem Terces, který má v názvu pozpátku čtené francouzské slovo pro "tajemství". Akrobat, manipulátor, divadelník a nejznámější představitel nového cirkusu Le Guillerm je žákem českého provazochodce Rudiho Omankowského, italského žongléra Mediniho a českého mima Ctibora Turby.

Při představení Tercer používá mnohá mechanická udělátka, která ve spojení s jeho neobyčejnou pohyblivostí, koncentrací a snahou stále posouvat fyzické možnosti lidského těla dělají z dvouhodinového sólového vystoupení dechberoucí podívanou.

Autor článku: ČTK: hrm, jw; Foto: František Ortmann