31.01.2019 11:07

V pražském Rudolfinu vystoupí ruský basista Ildar Abdrazakov

V pražském Rudolfinu zazpívá 3. března Ildar Abdrazakov, představitel titulní role v kontroverzní opeře Attila, která měla loni premiéru v La Scale. Slavný ruský basista vystoupí společně se sopranistkou Marinou Šagučovou za doprovodu PKF - Prague Philharmonia vedeného Alexanderem Khaindravou. Zazpívají skladby Giuseppe Verdiho, Gioachina Rossiniho, Wolfganga Amadea Mozarta, Sergeje Rachmaninova a Nikolaje Rimského-Korsakova. ČTK o tom za pořadatele informovala Zuzana Sommerová.

Abdrazakov je představitelem titulní role nového nastudování opery Giuseppe Verdiho Attila, kterou milánský operní dům La Scala loni 7. prosince slavnostně zahájil novou sezónu. Režisér Davide Livermore vyvolal protesty italských ochránců zvířat svým rozhodnutím využít na scéně živé koně a vysloužil si i obvinění ze znevažování náboženství. Před premiérou demonstrovali před divadlem levicoví aktivisté. Přijetí představení u kritiků však bylo pozitivní.

Dvaačtyřicetiletý rodák z Ufy již několikrát vystupoval v Česku. Například v roce 2015 se v Praze představil jako host sopranistky Anny Netrebkové. Spolu s ním v Obecním domě zazpívali další uznávaní sólisté prestižní newyorské Metropolitní opery - ruská mezzosopranistka Jekatěrina Gubanovová a lotyšský tenorista Aleksandrs Antonenko.

„Jsem velice rád, že v Česku vystoupím právě letos, kdy se slaví 180. výročí narození Eduarda Nápravníka a zároveň 150 let od začátku jeho působení v Mariinském divadle. Tento český dirigent a skladatel dlouhodobě působil v Rusku a udělal toho hodně pro rozvoj a popularizaci ruské hudby a zejména opery. Pod jeho taktovkou se uskutečnila premiéra mnoha ruských oper, které se záhy rozšířily do celého světa," konstatoval Abdrazakov. „Například opera Boris Godunov od Musorgského byla poprvé uvedena pod jeho vedením a shodou okolností bylo nedávno v Paříži uvedeno její nové nastudování, kde jsem si zazpíval titulní roli. Tato role patří k těm nejsložitějším partům basového repertoáru," dodal Abdrazakov.

Autor článku: ČTK: jir, jw

V pražském Rudolfinu vystoupí ruský basista Ildar Abdrazakov

Zahraniční divadlo

16.08.2019

Netrebko i Domingo v nové sezóně přenosů do kin z Metropolitní opery

Osvědčené klasiky i nové inscenace, vždy ale s největšími hvězdami operního světa. Metropolitní opera v New Yorku odhalila program přímých přenosů do kin pro sezónu 2019/20. Do českých kinosálů tak míří celkem deset inscenací, z toho pět nových. Příznivci opery se mohou těšit na klasiky jako Tosca, Turandot nebo Madama Butterfly, z novinek pak například Porgy a Bess George Gershwina nebo Achnaton Philipa Glasse.

30.07.2019

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia zvítězili Adriana Gonzalezová a Xabier Anduaga

V soutěži pro mladé operní pěvce Operalia, kterou založil světoznámý zpěvák Plácido Domingo, zvítězili guatemalská sopranistka Adriana Gonzalezová a španělský tenor Xabier Anduaga. Porota je vybrala z 12 finalistů, udělila také dvě druhé a dvě třetí ceny a dalších sedm cen včetně dvou cen diváků. Finále soutěže, která má za cíl hledat nové talenty, se dnes konalo po několikadenním soutěžním klání v Národním divadle.

24.07.2019

Inscenace Lehmanova trilogie v přímém přenosu NT live

Dřív, než se stal Sam Mendes oscarovým filmovým režisérem, už ho uznával svět divadla – a NT Live připomíná proč. Pět let po jeho nápadité inscenaci Krále Leara cyklus přenosů britského divadla do kin ukáže jeho další mimořádnou produkci. Americkou epiku Lehmanova trilogie, která vypráví o třech generacích rodiny a firmy, jejíž krach odstartoval v roce 2008 světovou ekonomickou krizi.