16.05.2001 00:00

V příští sezóně uvede činohra Národního divadla deset premiér

PRAHA 9. května (ČTK) - Deset premiér obsahuje dramaturgický plán činohry Národního divadla v Praze (ND) na příští sezónu. Umělecký šéf Josef Kovalčuk, který v ní zakončí své funkční období, dnes pražským novinářům řekl, že rozezkoušeny jsou dvě z nich. Bernhardův Minetti, který se objeví v listopadu v režii Otomara Krejči s Františkem Němcem v hlavní roli pod názvem Portrét umělce jako starého muže a česká verze slavné německé inscenace Sekretářky. V režii Ireny Žantovské bude mít premiéru v září.

"Jeden rozezkoušený titul spadá ještě do této sezóny. Jde o Harwoodova Garderobiéra v režii Martina Huby s Josefem Somrem, Janou Preissovou a hostujícím Miroslavem Táborským v hlavních rolích," uvedl. Premiéra bude v polovině června.

Podle Kovalčuka uzavře tříletou spolupráci s maďarskou režisérkou Enikö Eszenyiovou po Komedii omylů a Mnohem povyku pro nic její Večer tříkrálový, jeho premiéra bude 26. září. První úkol dostal v činohře české první scény královéhradecký režisér Vladimír Morávek, který nastuduje Jiráskovu Lucernu. "Bohužel další spolupracovník, scénograf Aleš Votava, který nedávno převzal Radokovu cenu, tento týden po těžké nemoci zemřel," řekl Kovalčuk.

Režisér Jan Antonín Pitínský nastuduje Markétu Lazarovou a Ivan Rajmont Oresteiu. Hry mladých autorů Zdeňka Jecelína Rodinné sídlo a Luboše Baláka Švejkův zvuk připraví Ivo Krobot a Ondřej Pavelka.

"V Kolowratu bude mít v září pod názvem Ruce Venušiny premiéru seifertovský večer, jehož hlavní protagonistkou bude Vlasta Chramostová a režisér Ivo Krobot," uvedl Kovalčuk. V plánu pro tuto komorní scénu je i monodrama současného rakouského autora Petera Turriniho nazvané Hotovo, konec. V hlavní roli se objeví Bronislav Poloczek.

Zdroj: České noviny

Autor článku: redakce