17.08.2016 14:49

V prostředí ostravské tržnice herci zahrají Shakespearovo drama

V netradičním prostředí ostravské tržnice na výstavišti Černá louka zahrají herci Shakespearovu tragédii Titus Andronicus. V ostravské verzi se kus jmenuje Titus2: Pomsta padlých. Hru chystá produkční tým kulturního a společenského centra Cooltour společně s Národním divadlem moravskoslezským. Navazuje na Studii Titus, kterou Cooltour uvedl v červnu. ČTK to dnes řekla mluvčí centra Barbora Kalousková.

Shakespearova první tragédie a zároveň jeho nejkrvavější hra bude mít premiéru 2. září. Režie se ujal Pavel Gejguš. Hrát se začne v Kulturním centru Cooltour, odkud se herci i diváci přesunou do prostor tržnice.

"Děj Shakespearovy tragédie je zasazen do doby před pádem Říma, kde se Titus, hlavní postava, vrací po bojích s barbary. Zjišťuje však, že se jeho domovina proměnila v pustinu a politickou tahanici, do které je zavlečen i on a dostává se do soukolí intrik," připomněla děj hry mluvčí. Postupně hrdinu intriky připraví nejen o rodinu a důstojnost, ale také o končetiny. "Čím je situace zoufalejší, tím větší je však jeho odhodlání žít. Aby přežil a pomstil se, neštítí se ničeho. Příběh série pomst poukazující až na absurdní násilí se může jednoduše stát metaforou dnešní doby," doplnila.

V hlavních rolích se představí Tomáš Jirman, Ondřej Malý, Jiří Krupica, Vladislav Georgiev, David Hruboš, Jan Lefner, Jakub Chromčák, Marek Viteker, Anna Polcrová, Miroslava Georgievová, Jakub Georgiev a další.

Uvedení tragédie je součástí širšího projektu Shakespeare Ostrava 2016. Při příležitosti 400. výročí úmrtí dramatika se do něj zapojila všechna ostravská divadla, knihovna a vysoké školy. Město Ostrava na podporu různých projektů spojených se Shakespearem rozdělilo 800.000 korun.

Autor článku: ČTK: David Moravec, dr

V prostředí ostravské tržnice herci zahrají Shakespearovo drama