07.08.2019 14:45

V průběhu srpna a září se uskuteční jubilejní ročník Festivalu Líšeň sobě

Srdečně zveme místní i přespolní na Festival Líšeň sobě, kterým letos oslavíme dvojité jubileum – dvacet let od konání prvního Festivalu divadla Líšeň v roce 1999 a deset let ročníků Festivalů Líšeň sobě! Slavit budeme několik odpolední a večerů v nové i staré Líšni, v srpnu i září, pestrou a exkluzivní kulturní nabídkou místních i přespolních.

Dvacetiletou tradici festivalů v Líšni zahájilo Divadlo Líšeň s vizí kultivovat a rozvíjet tvůrčím způsobem okolní veřejný prostor. Uchránit a zachovat to, co je hodnotné, významné, inspirativní. Festival se stal otevřeným místem pro setkávání činorodých lidí napříč generacemi, místem vzájemné inspirace a podpory a také místem, ve kterém se formulují a řeší problematická témata veřejného života.

V roce 1999 se Festival divadla Líšeň uskutečnil poprvé. S podtitulem Probuzení ze sutin reagoval na hrozící demolici líšeňského Dělňáku. Otevřel debatu o dalším osudu budovy a pomohl k její záchraně a navrácení ke kulturnímu a společenskému životu. Navazující Festivaly divadla Líšeň zviditelnily i další zajímavá místa v Líšni. Kromě vlastní tvorby divadla a místních tvůrců představily hosty z celé republiky i zahraniční inscenace, často v české premiéře (tvorba profesionálních divadel z Holandska, Německa, Francie či Slovenska). Ročníky festivalu průběžně dokumentovala Česká televize a jednotlivé dokumenty jsou v archivu ČT.

Na organizaci festivalů pořádaných Divadlem Líšeň se v průběhu let stále více podíleli i přátelé z Líšně a místní organizace. Proto vznikl spolek Líšeň sobě, který je sdružil, a od roku 2010 začal pořádat stejnojmenný festival. Představuje vždy zajímavé počiny místních i kvalitní tvorbu z celé republiky. Divadlo Líšeň je jedním z významných spolupořadatelů, festival si stále zachovává občansky angažovaný rozměr. V roce 2016 zviditelnil téma obecní Zahrady Orlovny, které hrozilo vykácení stoletých lip a zastavění. Zájem veřejnosti podnícený a vrcholící benefičním festivalem přispěl zásadně k její záchraně a jejímu otevření pro veřejnost a spolkovou činnost. V letošním roce se chce festival k tématu bývalé Orlovny vrátit a upozornit na stále nevyřešenou situaci.

Letošní ročník Festivalu Líšeň sobě se uskuteční v několika dnech v průběhu srpna a září, a to nejen v Zahradě Orlovny. Neopomene ani publikum nové Líšně, kde ve spolupráci s Potulnou kavárnou Éléphant uvede dvě představení –  obnovenou inscenaci Divadla Líšeň Schovejte si slepice vytvořenou ve spolupráci s romskými tanečníky a muzikanty a také mezinárodně oceňovanou maňáskovou rakvičkárnu pro dospělé Domovní requiem.

Program zaměřený na téma využití Zahrady a Orlovny uvede v pátek 23. srpna např. přednášku o chystané a nerealizované Líšeňské expozici. Její koncepci představí profesor Rostislav Brzobohatý. Program doplní hudební nabídka z nejmladší i nejstarší produkce – písničkářka Adéla Václavová s kapelou a folklorní soubor Stará Líšeň.

Následující den – v sobotu 24. srpna naplní zahradu jak domácí nabídka (kapela Acha, Taneční soubor Mystery), tak světoznámí a v Líšni vítaní hosté (Bratři v tricku, Divadlo Víti Marčíka s exkluzivním Robinsonem a jako vrchol hudební produkce Tomáš Kočko & ORCHESTR). Nebudou chybět dílny, výstavy a další doprovodný program včetně dobrého jídla, pití a společného zpívání u ohně.

Festival zakončíme 6. září Zpíváním na konci léta, které představí místní novinku Višně z Líšně, ale i pěvecký sbor z Kuřimi a hru Divadla Líšeň Spoutaný trávou. Pokud bude příznivé počasí, bude zpívání pokračovat u ohně, nebojte si vzít své oblíbené hudební nástroje.

 

 

 

Autor článku: Kateřina Slámová Bartošová, foto: Domovní requiem

V průběhu srpna a září se uskuteční jubilejní ročník Festivalu Líšeň sobě

Festivaly

22.08.2019

Letní Letná je v půlce, čeká nás premiéra Losers Cirque Company a mnohem více

Letenské sady již od minulého týdne žijí novým cirkusem. 16. ročník mezinárodního festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná, který odstartovala 14. srpna nezapomenutelná provazochodkyně nad Vltavou, směle míří do druhé poloviny. Programu jako každý rok vévodí ty nejlepší aktuální soubory ze zahraničí. V letošním roce se publiku představují kanadští Cirque Alfonse, francouzští Cirque Aïtal, belgičtí TJ1 – Théâtre d’un Jour a také unikátní uskupení 17 umělkyň Portés de Femmes.

20.08.2019

Festival Polárkový dort počtvrté – Divadlo Polárka zahajuje novou sezónu

Divadlo Polárka již počtvrté zahájí sezónu 2019/2020 festivalem Polárkový dort. Předposlední zářijový víkend bude v budově divadla a v šapitó v blízkém Björnsonově sadu k vidění třináct představení pro děti různého věku a každý festivalový den bude zakončený hudebním koncertem. 

20.08.2019

Festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto navštívilo přes 3700 diváků

Open-air festival Olomoucké „nejen“ shakespearovské léto, který pořádalo už počtvrté Divadlo Tramarie, se  letos rozrostl na jedenáctidenní festival, kde kromě večerních představení pro dospělé a pohádek pro děti nechyběl ani host v podobě Anety Langerové a smyčcového tria. Festival v nádherném prostředí parkánu Uměleckého centra navštívilo přes 3700 diváků.