06.02.2017 14:35

V rámci přeshraničního projektu vznikne nová inscenace

Nové koprodukční představení s regionální tematikou vznikne v rámci přeshraničního projektu dvou divadel, které jsou z Liberce a německé Žitavy. V tuto chvíli se hledá renomovaný autor, který by ho napsal. ČTK to dnes řekla ředitelka Divadla F. X. Šaldy Jarmila Levko. Na vzniku představení se podle ní budou podílet zástupci obou divadel. „Inscenační tým bude smíšený," uvedla.

Vytvoření nové inscenace je jen jednou částí tříletého přeshraničního projektu, na který se z česko-německého programu podařilo získat dotaci bezmála 20 milionů korun. Z toho pro liberecké divadlo je určeno zhruba 4,5 milionu korun. „Zavazujeme se v projektu, že zinscenujeme také německé autory, zase s mezinárodním inscenačním týmem. A naopak v Žitavě budou dělat české hry ve spolupráci s českými kolegy," uvedla Levko. Součástí projektu jsou podle ní i mezinárodní taneční workshopy pro veřejnost nebo výměnné stáže pro zaměstnance divadel. V libereckém se kvůli tomu učí německy a v žitavském zase česky. Do projektu se částečně zapojí i divadlo v polské Jelení Hoře. „Vytvoříme například abonentní skupinu, která navštíví představení ve všech třech zemích. Bude to spojeno s dramaturgickým úvodem a seznámením se s městem," uvedla Levko.
Divadla v příhraničí jsou v užším kontaktu už několik let. „Tento projekt spolupráci posouvá o příčku výše. Dělali jsme různé věci, byli jsme ale omezeni penězi a závislí na dílčích grantech. Tento projekt tomu dává pravidelnější a pevnější rámec," uvedla ředitelka.

V minulosti už jedno přeshraniční představení vzniklo. Absurdní komedii Cudownie, Wundervoll, Úžasný napsali autoři ze všech tří zemí. Její děj byl zasazený na autobusovou zastávku uprostřed Neznáma, kde se setkalo šest neznámých lidí čekajících na zásilku a hovořících třemi různými jazyky - polsky, německy, česky.
Spolupráce divadel jsou nakloněni i politici ze všech tří regionů. Dnes v Liberci podepsali komuniké, v němž deklarují svou podporu. „Pro nás je dobré vědět, že nějakou máme," řekla Levko.

http://www.saldovo-divadlo.cz/

Autor článku: ČTK: Marek Kuntoš, kš