02.06.2017 15:15

V Řecku vystavují osobní věcí slavné sopranistky Marie Callasové

V řecké metropoli Aténách se koná výstava na 200 osobních předmětů slavné sopranistky Marie Callasové, která zemřela před 40 lety. Sbírka soukromého sběratele na akci pod názvem Maria Callasová - živoucí mýtus je vystavaná v sídle Nadace B. a M. Theocharakisových.

"Je velmi obtížné si vůbec představit, jak její soukromý život vypadal," řekl šéf nadace Fotis Papathanasiu. "Co vidíte, je osoba, za kterou se táhla tragická stopa ve všech aspektech jejího života," tvrdil.

Mezi předměty k vidění jsou luxusní kabelky značky Bulgari nebo Gucci, z nichž tu druhou pěvkyně obdržela darem od monacké princezny Grace. Převládají ale věci připomínající její vztah s magnátem Aristotelem Onassisem. Ten umělkyni zklamal nakonec tím, že se oženil s Jacqueline Kennedyovou.

Maria Callasová (původně Kalogeropulosová) se narodila řeckým přistěhovalcům v New Yorku. Jako dítě se s rodinou vrátila do Řecka, kde studovala zpěv. Debutovala v patnácti letech a svou hvězdnou kariéru zahájila v roce 1947 ve Veroně. Nejúspěšnější byl pro ni rok 1955, kdy byla na samém vrcholu tvůrčích sil a zpívala v mnoha rolích od Rossiniho komedií až k tragédiím. Po pozvolném sestupu se v roce 1974 představila publiku na svých posledních koncertech.

Pěvkyně, jež uměla spojit divadlo i operu v jedno, vystupovala v době své největší slávy na všech slavných operních scénách - v milánské La Scale, londýnské Covent Garden i newyorské Metropolitní opeře. Její temně zabarvený soprán, považovaný za nejkrásnější hlas 20. století, ale i dramatické nadání vynikly třeba v rolích Tosky, Normy, Lucie, Medey či Isoldy.

Ke konci života žila sama v Paříži a dávala hodiny zpěvu. Zemřela 16. září 1977, kdy jí bylo pouhých 53 let. Její popel byl rozptýlen do vln Egejského moře.

Autor článku: ČTK: rv, kpc