06.10.2021 23:10

V Rokoku měla premiéru divadelní adaptace románu Zdeny Salivarové Honzlová

V divadle Rokoko v Praze měla dnes večer premiéru inscenace Honzlová, divadelní adaptace známého románu Zdeny Salivarové. V režii Jakuba Nvoty ztvárnila titulní roli mladé ženy, jejíž vstup do života ovlivnily tragické události 50. let v Československu, Beáta Kaňoková.

Další členy rodiny, z nichž muži jsou buď za hranicemi nebo ve vězení a o ženy se jednadvacetiletá Jana musí postarat, hrají Marie-Luisa Purkrábková, Agáta Červinková, Veronika Janků a Samuel Budiman v alternaci s Antonínem Kracikem. V dalších rolích diváci uvidí Radku Fidlerovou, Petru Jungmanovou nebo Viktora Dvořáka.

Román s výrazně autobiografickými prvky začala psát Zdena Salivarová ještě v Praze, dokončila jej až v Torontu, kam se po roce 1968 přestěhovala se svým manželem Josefem Škvoreckým, v jehož stínu celý život stála. Zdena Salivarová 21. října oslaví 88. narozeniny, podle mluvčí divadla Nikol Klevcovové by ráda na některou z repríz inscenace přijela.

Jana Honzlová je dívka z Karlína, která by za normálních okolností studovala a žila běžný život sotva dospělé ženy, její otec ale emigroval, bratr je ve vězení za pokus o nedovolený přechod hranic a ona se musí starat o zhroucenou matku, pubertální sestru a malého bratra. Nedobrovolně zastává funkci hlavy domácnosti. Je živitelkou, ochránkyní a vychovatelkou rodiny, ze které byli odstraněni muži.

Jana je členkou souboru tanců a písní Sedmikrása a snaží se zjistit, proč jí bylo zakázáno odjet se souborem na zájezd do Finska a kdo na ni podal lživá udání. Tato prostá potřeba dopátrat se pravdy a obhájit svou bezúhonnost ji dostane do hledáčku Státní bezpečnosti.

Jana musí čelit udavačům, agentům a kariéristům a při tom všem nepřijít o morální čistotu a vnitřní integritu. Musí být vinou okolností emancipovaná, její sebedůvěra, vynalézavost, humor a upřímnost hraničící s drzostí jsou trnem v oku jejím kolegům, sousedům a nadřízeným. Salivarová popisuje režim jako toho, kdo si vybral mladou, čistou, veselou a spravedlivou dívku, aby ji svedl na scestí a nakonec z ní vyždímal poslední kapku chuti do života.

Jana se vším svádí boj, je absurditou, neochvějností a nespravedlností režimu šokována. Hledá oporu u mladého kněze a skrze něj ve víře. Když se nemůže na zemi ochránit vlastními silami, zdravým rozumem a dobrým úmyslem, hledá naději a spásu někde nahoře. Její doteky s vírou a její úvahy o bohu a ďáblu, nebi, spáse a pokušení jsou těmi nejdojemnějšími momenty románu.

Honzlovou mělo Rokoko připravenou už před dvěma lety, v jiném tvůrčím týdnu měla mít premiéru těsně před vypuknutím pandemie koronaviru v Česku.

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm

V Rokoku měla premiéru divadelní adaptace románu Zdeny Salivarové Honzlová

Inscenace

03.02.2023

Národní divadlo moravskoslezské uvede premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – „Tanec nevděčnic” a „Dido a Aeneas”

Opera Národního divadla moravskoslezského uvede 9. a 10. února 2023 premiéry dvou raně barokních jednoaktových oper – Tanec nevděčnic Claudia Monteverdiho a Dido a Aeneas Henryho Purcella. Inscenaci pro uvedení v jednom večeru zkouší ředitel NDM a režisér Jiří Nekvasil jak s profesionály operního souboru, tak v rámci Operní akademie Ostrava s talentovanými studenty zpěvu Fakulty umění Ostravské univerzity.

03.02.2023

Gala Domu tanečního umění už tuto neděli v Divadle na Vinohradech

Gala Domu tanečního umění se uskuteční v neděli 5. února 2023 od 18:00 v Divadle na Vinohradech. Na jevišti Vinohradského divadla se vystřídají a to nejlepší ze svého repertoáru představí všichni rezidenti Domu tanečního umění – studenti konzervatoře a gymnázia Taneční centrum Praha, sólisté souboru Pražský komorní balet, členové studentských souborů Balet Praha Junior a Baby Balet Praha a také žáci konzervatorní přípravky Terpsichore.

01.02.2023

Novinky z Jihočeského divadla

Na první premiéru druhé poloviny sezóny zveme diváky 4. února 2023 do DK Metropol. Opět to bude do světa pohádky. Balet Popelka na hudbu Sergeje Prokofjeva patří mezi nejslavnější a nejhranější baletní tituly. Pro soubor baletu Jihočeského divadla vytvořil choreografii a režii Petr Zuska.