06.10.2021 23:10

V Rokoku měla premiéru divadelní adaptace románu Zdeny Salivarové Honzlová

V divadle Rokoko v Praze měla dnes večer premiéru inscenace Honzlová, divadelní adaptace známého románu Zdeny Salivarové. V režii Jakuba Nvoty ztvárnila titulní roli mladé ženy, jejíž vstup do života ovlivnily tragické události 50. let v Československu, Beáta Kaňoková.

Další členy rodiny, z nichž muži jsou buď za hranicemi nebo ve vězení a o ženy se jednadvacetiletá Jana musí postarat, hrají Marie-Luisa Purkrábková, Agáta Červinková, Veronika Janků a Samuel Budiman v alternaci s Antonínem Kracikem. V dalších rolích diváci uvidí Radku Fidlerovou, Petru Jungmanovou nebo Viktora Dvořáka.

Román s výrazně autobiografickými prvky začala psát Zdena Salivarová ještě v Praze, dokončila jej až v Torontu, kam se po roce 1968 přestěhovala se svým manželem Josefem Škvoreckým, v jehož stínu celý život stála. Zdena Salivarová 21. října oslaví 88. narozeniny, podle mluvčí divadla Nikol Klevcovové by ráda na některou z repríz inscenace přijela.

Jana Honzlová je dívka z Karlína, která by za normálních okolností studovala a žila běžný život sotva dospělé ženy, její otec ale emigroval, bratr je ve vězení za pokus o nedovolený přechod hranic a ona se musí starat o zhroucenou matku, pubertální sestru a malého bratra. Nedobrovolně zastává funkci hlavy domácnosti. Je živitelkou, ochránkyní a vychovatelkou rodiny, ze které byli odstraněni muži.

Jana je členkou souboru tanců a písní Sedmikrása a snaží se zjistit, proč jí bylo zakázáno odjet se souborem na zájezd do Finska a kdo na ni podal lživá udání. Tato prostá potřeba dopátrat se pravdy a obhájit svou bezúhonnost ji dostane do hledáčku Státní bezpečnosti.

Jana musí čelit udavačům, agentům a kariéristům a při tom všem nepřijít o morální čistotu a vnitřní integritu. Musí být vinou okolností emancipovaná, její sebedůvěra, vynalézavost, humor a upřímnost hraničící s drzostí jsou trnem v oku jejím kolegům, sousedům a nadřízeným. Salivarová popisuje režim jako toho, kdo si vybral mladou, čistou, veselou a spravedlivou dívku, aby ji svedl na scestí a nakonec z ní vyždímal poslední kapku chuti do života.

Jana se vším svádí boj, je absurditou, neochvějností a nespravedlností režimu šokována. Hledá oporu u mladého kněze a skrze něj ve víře. Když se nemůže na zemi ochránit vlastními silami, zdravým rozumem a dobrým úmyslem, hledá naději a spásu někde nahoře. Její doteky s vírou a její úvahy o bohu a ďáblu, nebi, spáse a pokušení jsou těmi nejdojemnějšími momenty románu.

Honzlovou mělo Rokoko připravenou už před dvěma lety, v jiném tvůrčím týdnu měla mít premiéru těsně před vypuknutím pandemie koronaviru v Česku.

https://www.mestskadivadlaprazska.cz/

Autor článku: ČTK: hrm, snm