12.04.2023 23:29

V rozhlasové anketě Neviditelný herec století zvítězili Hana Maciuchová a Viktor Preiss

Vítězi rozhlasové ankety Neviditelný herec století se stali Hana Maciuchová a Viktor Preiss. Výsledky dnes večer Český rozhlas vyhlásil na galavečeru v Nové scéně Národního divadla, který zároveň živě přenášel na stanicích Radiožurnál, Dvojka a Vltava. V každoroční anketě Neviditelný herec veřejnost hlasuje o nejpopulárnějším hereckém výkonu na vlnách Českého rozhlasu za uplynulou sezonu. Letos se k příležitosti 100 let od založení rozhlasu konal speciální ročník, ve kterém lidé vybírali nejlepšího herce a herečku celého století.

Dnešního večera se zúčastnila řada s rozhlasem spojených hereckých osobností a hudebně jej doprovodila skupina Tatabojs. Nominaci získalo deset herců a deset hereček a v anketě se sešlo 82.726 hlasů. Posluchači mohli hlasovat na internetu od 6. do 31. března.

Za Maciuchovou, která předloni ve věku 75 let zemřela, cenu převzala její sestra Silvie Marková. „Práci v rozhlase milovala, několikrát se z toho se vyznala," uvedla. Preiss při převzetí ceny také ocenil svou rozhlasovou práci. „Rozhlas mi dal hodně příležitostí, hodně setkání s lidmi, které bych nikdy nečekal, že vůbec poznám," řekl. „Rozhlas jsou především lidi, kteří tu práci milují, a já ji mám taky moc rád," dodal.

Ocenění předal astronom a astrofyzik Jiří Grygar a po vyhlášení vítězů nechal rozhlas jejich hlasy s pomocí krátkých vln vyslat z radiové stanice v Dolních Břežanech skrz zemskou atmosféru do vesmíru.

V minulých ročnících se vítězi ankety stali například Ivan Trojan, Taťjana Medvecká, Josef Somr, Luděk Munzar, Tomáš Töpfer, Vilma Cibulková, Eliška Balzerová, Daniela Kolářová nebo Simona Stašová.

Český rozhlas letos k příležitosti stoletého výročí zahájení pravidelného vysílání připravil řadu akcí, které zahájil 10. března plesem v Obecním domě v Praze. Dne 18. května, kdy v roce 1923 začala ve skautském stanu v pražských Kbelích vysílat soukromá společnost Radiojournal, rozhlas uspořádá pro širokou veřejnost a posluchače koncert v pražských Riegrových sadech. O den dříve bude zahájena výstava v Národním technickém muzeu, v plánu jsou také novinky v programu, film či televizní série.

 

Autor článku: ČTK - psc, mtj, Vítězové ankety Neviditelný herec století: Viktor Preiss a za Hanu Maciuchovou převzala cenu její sestra Silvie Marková | Foto: Khalil Baalbaki, Český rozhlas

V rozhlasové anketě Neviditelný herec století zvítězili Hana Maciuchová a Viktor Preiss

Zprávy

29.05.2023

Tvůrčí dílny a interaktivní prohlídky výstav pro děti na letošním Pražském Quadriennale znovu připravuje kreativní platforma Máš umělecké střevo?

Doprovodný program pro nejmenší návštěvníky se skládá z tvůrčích dílen a aktivit pro širokou veřejnost a školní skupiny. Centrem je interaktivní prostor umístěný mezi výstavními halami Holešovické tržnice. Platforma Máš umělecké střevo? přináší hravý a nápaditý koncept, který souvisí s ústředním tématem PQ 2023 RARE. Hala 29 je upravena tak, aby svým návštěvníkům zprostředkovala nevšední zážitek scénografického umění.

29.05.2023

Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě slavní šedesátiny a zve na oslavu

Novorenesanční zámeček obklopený rozsáhlým parkem, jezírky i lesy. Výjimečné místo, kde světoznámý skladatel Dvořák našel svůj druhý domov. Takový je Památník Antonína Dvořáka ve Vysoké u Příbramě, který letos slaví 60 let od svého otevření. V sobotu 22. července zde návštěvníky čeká slavnostní program.

29.05.2023

„Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ – křest nové biografie jednoho z nejvýznamnějších tanečních tvůrců 20. století

Ve středu 31. května od 17 hodin proběhne v malém sále Městské knihovny na Mariánském náměstí speciální odpoledne věnované Pavlu Šmokovi. Na programu bude projekce dokumentárního portrétu „Fenomén Šmok“ (2017) v režii Ondřeje Kepky, po něm bude následovat křest publikace „Pavel Šmok – Choreograf s duší básníka“ taneční publicistky Lucie Kocourkové (2023).