19.11.2015 15:51

V šesti bytech v Plzni se uskuteční bytové dokumentární divadlo

Lidé z Plzně mají možnost zúčastnit se neobvyklého bytového divadla a být jeho hlavními aktéry. Průkopníci dokumentárního divadla, německý kolektiv Rimini Protokoll, připravují na přelom listopadu a prosince v šesti plzeňských domácnostech svůj projekt Home Visit Europe. Patnáct lidí, kteří budou aktéry a diváky zároveň, se sejde v jedné z přihlášených domácností. Při jakési společenské hře budou společně debatovat, obhajovat a prosazovat svoje názory nebo se zabývat námitkami jiných a přeneseně tak simulovat rozhodovací procesy v EU.

Představení je součástí Evropského hlavního města kultury a vede originální a vtipnou formou k úvahám o budoucnosti Evropy, ke konfrontacím představ, analýzám vlastních strachů, zklamání a nadějí účastníků, řekl dnes novinářům programový ředitel Plzně 2015 Jiří Sulženko.

"Jsme divadelní skupina, která pracuje s možnostmi divadla. Domníváme se, že pro jeho přežití v dalších 30 letech je důležité vytvářet formy, které odrážejí, kdo jsme, jaké je naše místo v společnosti. A proto je důležité opustit jeviště a najít jiné prostory," řekl jeden z členů Rimini Protokoll Daniel Wetzel. V projektu se tvůrci snažili vytvořit jakési zrcadlo Evropy, jejího konceptu, identity, fungování evropských institucí. "A vybrali jsme si nejmenší místo, kde může Evropa fungovat, a to je byt. Kdo chce poznat Evropu, nemusí jezdit do Bruselu, stačí být doma," řekl.

Účastníci představení nemusí nic předvádět, základem je debata kolem velkého stolu. Při ní se řeší, kdo se cítí být více Evropanem než občanem své vlasti, kdo někdy lhal o své národnosti, kdo se bojí budoucnosti a podobně. Při hovoru se snaží účastníci získat pro svůj názor a postoj i ostatní. "Cílem je získat pro sebe co nejvíc z koláče, který se mezitím skutečně peče vedle v troubě," popsal Wetzel. Výstupy z představení doplní mapu míst v Evropě, kde se projekt za 1,5 roku zatím uskutečnil. Součástí konceptu je i socio-demografická statistika, kterou Rimini Protokol průběžně zveřejňuje na webu.

Potenciální hostitelé, kteří by k sobě domů chtěli pozvat návštěvu a proměnit svůj byt v netradiční divadelní scénu, se mohou do 25. listopadu přihlásit na adrese hodousova@plzen2015.cz, zájemci o účast ve skupinkách si mohou koupit vstupenku na www.plzenskavstupenka.cz. Kromě šesti plzeňských představení se odehraje šest také v Praze.

www.homevisiteurope.org 

Autor článku: ČTK: Lada Pešková, hj

V šesti bytech v Plzni se uskuteční bytové dokumentární divadlo