25.06.2012 15:10

V Ústí začala regionální část festivalu Letní Letná

V letním kině v Ústí nad Labem začala regionální část festivalu nového cirkusu a divadla Letní Letná. V krajském městě bude do středy vystupovat pět divadelních souborů, místní si mohou vyzkoušet i focení v divadelním ateliéru herečky Vandy Hybnerové a výtvarné dílny. ČTK o festivalu informoval jeho mluvčí Jiří Sedlák. Festival na začátku června začal své turné po Česku v Olomouci, z Ústí se přesune do Lipna nad Vltavou a vyvrcholí tradičně v srpnu v Praze na Letné již 9. ročníkem festivalu.

Dnes začal program ústecké Letní Letné představením loutkového divadla To jsem já s názvem Pinocchio, v úterý přidá stejné divadlo hru Eliščiny pohádky. Do středy se diváci mohou těšit také na uskupení MIMo.s a jeho představení Povídání bez mluvení aneb MIMUJ!.
Vystoupí také kejklíř Vojta Krtek, který má připravenou žonglérskou dílnu. Teátr Víti Marčíka odehraje v Ústí nad Labem představení Šípková Růženka, Bajaja, PopelkaLabyrint světa. Ze zahraničí dorazil italský mim, klaun i režisér Paolo Nani.
Nani bude na festivalu hostovat s oceňovaným představením beze slov Dopis. "Jednoduchý příběh o dopisu zahraje 15 různými způsoby. Například ve stylu westernu, němého filmu, hororu, bez rukou, opilý, pozpátku, překvapeně, jako kouzelník a podobně. Všechny verze mají jedno společné - jsou plné humoru a neuvěřitelného mistrovství, co se dá beze slov vyjádřit," uvedl ředitel festivalu Jiří Turek.
Originální divadelní portréty v retro stylu nabízí návštěvníkům divadelní fotoateliér Vandy Hybnerové, který od pondělí do středu bude fungovat v letním kině jako doprovodný program k divadelnímu programu.

Hlavní část festivalu Letní Letná se letos uskuteční už podeváté od 19. srpna do 2. září na pražské Letné. První oznámenou hvězdou je kanadský soubor 7 Fingers. Nový cirkus je rozšířený zejména v zahraničí, špičkové soubory působí ve Francii, ale i Skandinávii, Belgii a Španělsku. Vychází z pouličních vystoupení a cirkusu, ale využívá jiné formy a poetiky.


Paolo Nani: Dopis

Autor článku: ČTK: van, hj, foto: Paolo Nani - Dopis

V Ústí začala regionální část festivalu Letní Letná