06.04.2010 00:00

V Zetku bude Malomeštiakova svadba

Osvědčený režisér a scénárista Jozef Krasula vytvořil ve Studiu Z Městského divadla Zlín už tři osobité inscenace Jak jsem potkal lidi, Život je zatraceně krásnej a Když už člověk jednou je... Nyní představí na studiové scéně zlínského divadla svoji spolupráci se slovenskými ochotníky, kteří přijedou zahrát v neděli 18. dubna v 19 hodin Malomeštiakovu svadbu v jeho režii. Otce nevěsty ztvární Štefan Orság, jeden z nejlepších ochotníků na Slovensku, který získal Cenu Jozefa Kronera za rok 2009 za celoživotní přínos v herecké tvorbě v neprofesionálním divadle.

Jedna z nejznámějších her světové dramatické tvorby patří zároveň k nejhranějším textům Bertolda Brechta na jevištích celého světa. Jeho aktuálnost dokazují nejen další a další uvedení na jevišti, ale zejména trvalý divácký zájem o něj. I dnes si při sledování tohoto textu divák klade stále ty stejné otázky: o čem je dnešní pokrytectví? Kdo jsou dnešní maloměšťáci? Stalo se maloměšťáctví pouze frází, nebo je to trvalý stav společnosti? Poselstvím této zajímavé hry, ale i prievidzovské inscenace je demaskování pokrytectví ve všech jeho podobách, absence upřímných lidských vztahů, ale zejména neschopnost najít pochopení u toho druhého.

Představení Divadla „A“ a divadla „Shanti“ z Prievidze si ve stylu „brechtovského divadla“ zvolilo atraktivní cestu inscenování textu tohoto světového klasika pomocí komediálního herectví, strhujícího tempa a velkého hereckého nasazení.

Já jsem se ženil 1. dubna. Na den ptáků... Už to samo o sobě by měl být důvod na nějaké mimořádné události. Ale na této svatbě bylo všechno jak má být: rodina, oficiální posezení a slavnostní nálada. Ani nevěsta nebyla v tom. Na následující oslavě jsem měl asi 50 kamarádů, bylo veselo, zpívali jsme, nikdo se s nikým nepobil a já jsem spal na chodbě pronajaté chaty pod kobercem. Všechny postele byly v pořádku, ale už byly obsazené. Takže nic mimořádného. A doteď ta svatba platí. Nevím, či je to dobrá kvalifikace na inscenování Brechtovy Malomeštiakovy svadby...,“ přiblížil režisér Jozef Krasula.

V hodinu trvajícím představení vystoupí kromě Štefana Orsága Petra Štorcelová, Dušana Škultétyová, Michaela Vrábová / Nela Jakubisková, Juraj Vido, Oliver Smida, Michaela Pastieriková, Jozef Lenč / Jan Homolka a Jan Homolka / Ladislav Tischler.

Zdroj: smardova@divadlo.zlin.cz

Autor článku: redakce