29.11.2002 00:00

Valná hromada SČDK

Sdružení českých divadelních kritiků rekapitulovalo dva roky své existence

Dne 8. listopadu t.r. se v Malém sále Divadelního ústavu sešli členové Sdružení českých divadelních kritiků (SČDK) na druhé Valné hromadě. Sdružení vzniklo na setkání kritické obce během festivalu Divadlo regionů v Hradci Králové 27. 6. 2000, na Ministerstvu vnitra bylo zaregistrováno jako dobrovolné, otevřené a nezávislé profesní občanské sdružení 4. září 2000 a oficiálně začalo fungovat od ledna 2001.

Výbor SČDK, pracující od vzniku Sdružení ve složení Barbara Topolová - předseda, David Drozd - jednatel, Jana Patočková, Radmila Hrdinová, Zdeněk A. Tichý, Libor Vodička a Ondřej Hučín (místo něho v průběhu období kooptován Jan Kerbr), svolal Valnou hromadu, aby předložil členstvu zprávu o dosavadní činnosti, zvolil nový výbor a vyslechl náměty pro aktivity SČDK v příštím období.

D. Drozd nejprve podal informaci o stavu členstva: ke dni Valné hromady má SČDK 51 přihlášených, z toho 40 právoplatných členů na základě zaplacení členského příspěvku. Poté shrnul dosavadní činnost SČDK: byly iniciovány dva semináře pro mladé kritiky při divadelních festivalech ve Zlíně a Plzni (zlínský byl pro nezájem zrušen, plzeňský se konal v komorním obsazení), plánovaný vícedílný seminář s dramaturgem a teoretikem Karlem Krausem se pro malý zájem členů i studentů omezil na jediné setkání. Výbor SČDK zaslal otevřený dopis šéfredaktorovi MF Dnes ve věci ukončení pracovního poměru s redaktorem Z. A. Tichým, jímž upozornil na nutnost odborného zastoupení divadelní oblasti v deníku tohoto typu. Přestože šéfredaktor na dopis neodpověděl, Z. A. Tichý soudí, že dopis přispěl alespoň ke korektnímu vyřešení jeho odchodu z redakce.

M. Potůčková informovala plénum o zahraniční činnosti SČDK, naplňující dle Statutu poslání SČDK působit zároveň jako české středisko mezinárodní nevládní divadelní organizace AICT/IATC: pět mladých českých kritiků se zúčastnilo všech zahraničních seminářů pořádaných mezinárodní organizací, česká delegace byla vyslána na Světový kongres AICT/IATC v kanadském Montrealu.

Z následné diskuse vyplynuly tři problémové okruhy: úroveň recenzí v denním tisku, nezájem šéfredaktorů a vydavatelů poskytnout prostor "menšinové" divadelní kultuře a snižování grantových podpor jak pro tzv. živé umění, tak zejména pro odborný tisk - v této záležitosti se plénum SČDK rozhodlo oslovit ve spolupráci s ITI veřejným dopisem MK ČR, resp. Magistrát Hl. města Prahy. Z návrhů vzešlých během diskuse vykrystalizovaly další směry aktivit Sdružení, a sice: a) fungovat v "ochranářské" roli a hájit obor, b) kultivovat jeho úroveň. V příštím období SČDK bude pokračovat v besedách spojených tematicky s osobnostmi české divadelní kritiky a režie v souvislosti s připravovanými tituly edičního oddělení Divadelního ústavu (S. Machonin, K. H. Hilar, F. B. Mikovec), dále připraví cyklus diskusí o kritické reflexi vybraných profilových divadelních inscenací sezóny (první se bude týkat Cyrana v pražském ND), případně se pokusí vypracovat rešeršní studii o prostoru pro divadelní recenze v českém tisku, v ideálním případě s komparací zahraničních periodik, sloužící jako podklad pro mezinárodní seminář o postavení a roli divadelní kritiky.

Valná hromada zvolila výbor SČDK na další dvouleté funkční období ve složení: Kamila Černá, David Drozd, Radmila Hrdinová, Jan Kerbr, Jana Machalická, Jana Patočková, Jitka Sloupová a Barbara Topolová.

Na závěr vyzýváme dosud pouze formálně přihlášené členy i "ostýchající" se kritiky a zájemce: věříme, že vám osud profesního Sdružení není lhostejný a že nastíněné projekty by mohly být pro vás zajímavé i přínosné, smysl Sdružení však záleží na vás, členstvu! Zveme vás na akce pořádané SČDK a rádi uvítáme vaše podněty, nápady i dotazy. Můžete je směřovat na sekretariát českého střediska AICT, Divadelní ústav, Celetná 17, tel: 224 812 754, e-mail: mirka.potuckova@divadlo.cz, kde rovněž obdržíte přihlášku a po zaplacení členských příspěvků i průkazku SČDK.

Autor článku: redakce