25.02.2014 15:22

Ve Strakonicích chystají loutkářskou přehlídku

Klasické pohádky, ale také autorské příběhy uvidí návštěvníci loutkářské přehlídky Skupovy Strakonice. Konat se bude od 27. do 29. března. Přijedou divadla profesionální, jednoho i více herců. Šest inscenací amatérských loutkářů se bude ucházet o postup na Loutkářskou Chrudim. O zábavu se postarají marionety, maňáskové i loutky zvané manekýni, na programu je také stínohra. Přehlídku provází výtvarná soutěž pro děti a připravuje se také výstava, řekla dnes ČTK Dana Skoupilová z městského kulturního střediska.

O slavnostní zahájení se letos postará Divadelní společnost Koňmo, která ve čtvrtek večer sehraje pro děti i dospělé veselou pohádku s loutkami netradičních rozměrů a loupežníky životní velikosti Jak šlo vejce na vandr. Soutěžní část pak začne pohádkou Pták Ohnivák a liška Ryška v podání Loutkové scény Radost Strakonice.
Místní se utkají o doporučení na Loutkářskou Chrudim s Loutkovým Sudoměřickým Divadlem, které přijede s inscenací Černej kocour, Loutkovým souborem Nitka Písek, který nastudoval autorské pohádky Namydlený čert a Strašidelný mlýn, Spolkem třeboňského loutkového divadla, jež sehraje tradiční pohádku O princezně solimanské, Hasičským loutkářským souborem z Borovan, který chystá Kašpárka v pekle, a Malou scénou Hořovice s Kocourem v botách. Mimo soutěž do Strakonic přijedou profesionální Divadlo Matýsek z Nového Boru, Divadlo Studna Hosín, Dřevěné divadlo a Divadlo Lampion.

K přehlídce vyhlásilo kulturní středisko výtvarnou soutěž pro děti do deseti let na téma Moje nejmilejší loutka. V sále U Kata bude tradičně výstava, tentokrát ji pořádají místní loutkáři a bude věnovaná historii a současnosti amatérského loutkového divadla ve městě.
Od roku 1961 divadlo působilo v malém sále Domu kultury, v roce 2010 se kvůli technickým problémům musel soubor stěhovat do zrekonstruovaného sálu U Mravenčí skály. Pro tuto divadelní sezonu soubor připravil 13 představení. Hlavní repertoár tvoří marionetové hry.
Cílem strakonické přehlídky je zachování loutkářské tradice v rodném městě Josefa Skupy. Přehlídku každoročně navštíví na 1600 diváků.

http://www.meks-st.cz/festivaly-vystavy/skupovy-strakonice-0

Autor článku: ČTK: mi, hj

Ve Strakonicích chystají loutkářskou přehlídku