31.03.2017 10:59

Ve Švandově divadle chystají poslední uvedení hořké komedie o lásce a přizpůsobivosti Misantrop

Hra Misantrop se ve Švandově divadle na Smíchově uvádí od 30. května 2015. Šlo po Hamletovi o další klasiku v moderní úpravě. Veršovanou komedii o lásce, pohrdání a přizpůsobivosti nastudoval pro smíchovskou scénu talentovaný slovenský režisér Lukáš Brutovský. Zvučný titul světového dramatu se tak objevuje v nejen výborném obsazení, ale i v razantní a překvapivě současné interpretaci. Derniéra bude 12. dubna ve Velkém sále Švandova divadla.

V roli Alcesta, člena společenské smetánky, který však zuřivě pohrdá její přetvářkou a konvencemi, před diváky předstupuje člen smíchovského souboru Filip Čapka. Do role krásné, bystré, muži obletované, ale i svéhlavé a pletichářské Celimeny obsadil režisér Brutovský Evu Josefíkovou. Alcestova přítele a přemýšlivého rádce Filinta hraje David Punčochář. Silné herecké obsazení doplňuje dále Martina Krátká (Elianta, sestřenka Celimeny), Bohdana Pavlíková (Arsinoe, přítelkyně Celimeny), trojici Celimeniných přátel a obdivovatelů ztvárňují Marek Pospíchal (Oront), Tomáš Červinek (Akast) a Michal Sedláček nebo Jacob Erftemeijer (Klitandr), jejího sluhu hraje Jiří Weiner (Bask).

Téměř 350 let starou hru o idealistovi, který se ostře, okázale a občas i dost nepříjemně vymezuje vůči společenskému pokrytectví, pojal režisér Lukáš Brutovský jako ryze současný příběh. Spolu s Mirem Dachem, spoluautorem úpravy Molièrova textu, původní text oprostil od zakotvení na královském dvoře, zachoval však všechna zásadní témata, motivy a také veršovanou strukturu hry, kterou Molière napsal ve zvučně tepajícím alexandrínu. Do popředí postavil režisér ústřední pár, z něhož se v inscenaci Švandova divadla stává rovnocenná dvojice:  Alcest a Celimena se ve svých názorech i na jevišti sice spíše míjejí, než potkávají, je však zjevné, že oba hledají totéž – pravou lásku, skutečnou životní náplň i možnost, jak v jejich komplikovaném světě vůbec přežít.

Na repertoáru Švandova divadla se tato inscenace objevovala téměř 2 roky, s plánovaným posledním uvedením 12. dubna 2017 se tak dočká 30 repríz.

www.svandovodivadlo.cz

Autor článku: Eva Šojdelová