05.08.2018 10:18

Ve věku 75 let zemřel slovenský herec Stano Dančiak

Ve věku 75 let zemřel v Bratislavě slovenský herec Stano Dančiak. Informovala o tom dnes slovenská agentura TASR. Dančiak vytvořil desítky divadelních, televizních i filmových rolí. Čeští diváci ho mohli vidět například v komedii Juraja Jakubiska Lepší je být bohatý a zdravý než chudý a nemocný, ve snímku Svědek umírajícího času a řadě dalších zejména televizních filmů. Dančiak zemřel v noci na dnešek v bratislavské nemocnici.

Slovenská média píší o Dančikově úmrtí s titulky "zemřel legendární slovenských herec". Podle agentury TASR si získal přízeň diváků komediálním talentem, pohotovou improvizací a dynamickým projevem. Do paměti diváků se zapsal i jako výrazný dabingový herec, svůj hlas propůjčil například inspektorovi Derrickovi ze stejnojmenného německého seriálu či chlupatému Alfovi z americké televizní série Alf.

Stanislav (Stano) Dančiak sa narodil 26. října 1942 v Bratislave. Vystudoval herectví na Vysoké škole múzických umění (VŠMU) v Bratislave. V letech 1969 až 1971 hrál v Divadle na Korze, které s přáteli založil. Po jeho zavření působil 20 let v bratislavském divadla Nová scéna. Od roku 1990 byl členem činohry Slovenského národního divadla (SND).

Jeho bohatá filmografie zahrnuje například kultovní komedii Sebechlebskí hudci, životopisné drama Svědek umírajícího času, film Rivers of Babylon, drama Dážď padá na naše duše, Rozmar starej dámy či Kráľovská hra. S Mariánem Zednikovičem vytvořil nezapomenutelnou dvojici v minigroteskách Lord Norton a sluha James. Zahrál si i ve známých seriálech, například v 80. letech to byl Lékař umírajícího a před několika lety účinkoval i ve slovenské verzi Ordinace v růžové zahradě.

Dančiak byl držitelem řady ocenění, v roce 2003 mu slovenský prezident Rudolf Schuster udělil státní vyznamenání Pribinův kříž II. třídy.

Autor článku: ČTK. nob, hej, foto převzato z: http://dennikpolitika.sk/