05.10.2015 11:07

Ve Vysokém nad Jizerou budou soutěžit ochotnická divadla

Ochotnická divadla budou od pátku soutěžit ve Vysokém nad Jizerou na Semilsku. Po šestačtyřicáté se tam koná Krakonošův divadelní podzim, akce je určená pro vítěze regionálních přehlídek venkovských divadelních souborů. Letos se představí osm souborů, hlavním hostem bude herec Petr Kostka a ve Vysokém také zasedne ke svému jednání evropský výbor asociace amatérského divadla. ČTK to dnes za pořadatele sdělila Jana Fričová.

Přehlídka pro soubory z obcí s maximálně 5000 obyvateli se bude konat od 9. do 19. října. Jako první se představí v pátek Zmatkaři Dobronín s inscenací Dva od Jima Cartwrighta. Nejlepší představení si vyslouží nominaci na Jiráskův Hronov 2016. Zájem diváků o přehlídku je velký.
V rámci doprovodného programu se předvedou vítězové národní soutěže monologů a dialogů, divadelní soubor z Kroměříže a Divadlo matky Vackové Praha. I letos nabídne vysocká přehlídka vzdělávací programy pro amatérské divadelníky, budou tři.

Doprovodná výstava bude zaměřená na historii budovy, v níž se přehlídka koná. Divadlo Krakonoš se stavělo před 90 lety a vysočtí divadelníci jsou na něj pyšní. Tvrdí, že jsou jediným ochotnickým souborem v zemi, který vlastní divadelní budovu. Při přehlídce je v budově čilý ruch od časných hodin až do pozdního večera. "Odehrávají se zde nejen soutěžní představení, ale každé dopoledne od 9:30 probíhá také rozborový seminář s porotou, který přináší zajímavé postřehy divadelních profesionálů, neboť v porotě zasedají renomovaní režiséři, divadelní teoretička, scénograf i dramaturg," uvedla ředitelka přehlídky Svatava Hejralová. Na seminářích se rozebírají představení soutěžních souborů. V divadle se účastníci přehlídky také stravují.

Autor článku: ČTK: knt, snm

Ve Vysokém nad Jizerou budou soutěžit ochotnická divadla